İzlanda’da Viking Tanrısı Þórr’un Çekici Kolyesi Bulundu

 

isediyani

İzlanda’da Viking dönemi Bergsstaðir çiftlik kasabasında, Viking Tanrısı Þórr (Thor)’un kum taşından yapılmış çekici kolyesi bulundu.

 

 

     İzlanda’da Viking dönemi Bergsstaðir çiftlik kasabasında, Viking Tanrısı Þórr (Thor)’un kum taşından yapılmış çekici kolyesi bulundu.

     Bölgede en son 900 yıl önce insanlar yaşıyordu ve kolyenin de aynı yaşta olduğuna inanılıyor. Daha önce İzlanda’da Þórr’un sadece bir tane çekici bulunmuştu. İzlanda Arkeoloji Enstitüsü’nden Ragnheiður Gylfadóttir, “Bu eserlerin hepsi Viking dönemine ait” diyor.

     Araştırma ekibi bölgeye geldiğinde, ilk olarak Vikingler’e özgü “uzun ev” adı verilen yapının duvarlarının temelini oluşturduğu düşünülen kayaları buldu. Gylfadóttir, “Heinarbrýni adı verilen bir taş bulduk. Bu, örneğin, genellikle kemerde tutulan, iğneleri keskinleştirmek için kullanılan bir tür bileği taşıdır. Ve bir sabun taşı kabına ait bir parça bulduk” diyor. Sabun taşı, İzlanda’da doğal olarak oluşmuyor, bu yüzden muhtemelen bolca bulunan Norveç’ten ithal edilmiş olmalıydı.

     Bulguların ortaya çıktığı sözkonusu çiftlik evi, İzlanda’da keşfedilen en yeni arkeolojik alan. Buraya, “Bergur’un yeri” anlamına gelen “Bergsstaðir” adı verildi. Zira burayı ilk keşfeden Bergur Björnsson idi. Björnsson, “Sadece arkeolojik alanlar arasında uzun bir mesafe olduğunu düşündüm, bu yüzden sadece eğlence için aramaya başlamıştım” diyor.

     Bergsstaðir arkeolojik alanında bulunacak daha çok şey var gibi görünüyor. Bölgede demir işçiliğinin kalıntıları keşfedildi ve arkeologlar orada önemli demir işlerinin yapıldığına inanıyor.

     Þórr’un öekici kolyeleri, Viking çağındaki insanlar tarafından boyunlarına takılıyordu. Bu alışkanlığın, onları dîn değiştirmeye zorlayan Hristiyanlar’ın haçları aynı şekilde takma alışkanlığına tepki olarak ortaya çıktığına inanılıyor.

     GUIDE TO ICELAND, ARKEOFİLİ

     2 KASIM 2018

 

236 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir