NASA’nın “Parker Solar Probe” Uydusu, Güneş’e En Çok Yaklaşan Araç Oldu

 

isediyani

NASA’nın Güneş atmosferine dalış yapacak olan “Parker Solar Probe” adındaki inceleme uydusu, Güneş’e en çok yaklaşan uzay aracı olma ünvanını kazandı.

     Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nin Güneş’in atmosferine dalış yapacak olan “Parker Solar Probe” adındaki inceleme uydusu, şu ana kadar Güneş’e en çok yaklaşan uzay aracı olma ünvanını kazandı.

     NASA’nın 1, 5 milyar Dolar’a mal olan bir otomobil büyüklüğündeki “Parker Solar Probe” uydusu, “Güneşe Dokunmak” olarak tanımlanan görev için bu yılın Ağustos ayında fırlatılmıştı. Uzay aracının hâlâ devam eden yolculuğu ile ilgili açıklamada bulunan NASA, “Probe”un insanlık tarihinde Güneş’e en çok yaklaşan araç olma ünvanını kazandığını duyurdu. Daha önceki rekorun 1976 yılında uzaya gönderilen “Helios – 2” isimli uzay aracında olduğu bilgisinin altını çizen NASA, “Probe”un 43 milyon km’lik rekoru kırdığını belirtti.

     Uzayda saatteki 690 bin km hıza ulaşması beklenen uzay aracı, Güneş yüzeyine 6,16 milyon km yaklaşarak solar atmosfer hakkında bilgi toplayacak. Uzay aracı, keşif faaliyeti sırasında Güneş yörüngesinde 1370 derecelik sıcaklığa maruz kalacak. Aracın üzerinde, Güneş’in radyoaktif etkisine dayanıklı, yaklaşık 12 cm kalınlığındaki karbon kompozit ısı kalkanı ısıyı yalıtarak aracı yaklaşık 30 derecede tutacak. Güneş’e 7 milyon km uzaklıkta tur atabilecek. 140 milyon km uzaklıktan Dünya’daki bilim insanlarına bilgi gönderebilecek. Uzay aracı 7 yıl sürecek olan yolculuğu sırasında Güneş’in etrafında 24 tur atacak. Aracın görevleri arasında güneş rüzgârının hızlanmasının, yıldızdan devamlı dışarı madde akışının ve yüksek sıcaklığın gizemini çözmeye çalışmak yer alıyor.

     Kâşifin, Güneş’in aktif parçacıklarının hızlanmasının ardında yatan mekanizmanın anlaşılmasına yardım etmesi de bekleniyor. Güneş’in aktif parçacıkları, yıldızdan fırlayarak uzaklaştıklarında ışık hızının yarısından fazlasına erişiyor.

     Bilim insanları, aracın ısıyı kesen kalkanının görevi mümkün kılacağını ifade ediyor.

     AJANSLAR

     30 EKİM 2018

 

210 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir