Kürtçe Dilini Koruma ve Geliştirme Platformu Kuruldu | Asimilasyona Karşı Mücadele Kararı Aldılar

 

isediyani

Diyarbakır (Diyarbekir) şehrimizde biraraya gelen 9 Kürt partisi / hareketi, Kürtçe dilinin geliştirilmesi, resmî dil olması ve okullarda anadilde eğitim hakkı için ortak bir platform kurdu. 

 

     Diyarbakır (Diyarbekir) şehrimizde biraraya gelen 9 Kürt partisi / hareketi, Kürtçe dilinin geliştirilmesi, resmî dil olması ve okullarda anadilde eğitim hakkı için ortak bir platform kurdu. Kürt partilerinden yapılan ortak açıklamada, asimilasyona karşı mücadele çağrısı yapıldı.

     Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde biraraya gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Hak, Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslamî Hareketi (Azadî Hareketi), İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP) ve Kürdistan Demokrat Partisi – Türkiye (KDP – T) temsilcileri, yaptıkları ortak açıklamayla kurdukları ortak platformu deklare ettiler.

     Kürtçe’nin Kurmancî lehçesindeki metni Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Kürtçe’nin Kırmançkî (Zazakî) lehçesindeki metni ise Azadî Hareketi’nden Sıdkı Zilan okudu.

     9 Kürt partisinden yapılan ortak açıklamada, asimilasyona karşı birlikte ses vermek için partilerin biraraya geldikleri vurgulandı. Eğitim hayatından ekonomik ve sosyal hayata kadar her alanda Türkçe’nin dayatıldığı kaydedilen açıklamada, “Rejimin 100 yıllık ırkçı siyaseti olduğunu teşhir etmek ve halkımızı aydınlatmak için biraradayız” ifadeleri yer aldı.

     “Bizler, ‘Bugün dilimiz, yarın milletimiz yok olacak’ şeklinde yüzleştiğimiz derin ve kanayan yaramızı birlikte nasıl sarabiliriz sorusuna yanıt bulabilmek için biraradayız” denilen açıklamada, “Siyasal, sivil kurumlarıyla, aydınları, sanatçıları, mollalarıyla ve halkımızla dilimiz (Kurmancî, Zazakî) üzerindeki asimilasyona karşı yakın ve uzun vadede yapacaklarımızın belirlenmesi için biraradayız” ifadeleri kullanıldı. Evde, sokakta, dolmuşta, otobüste, hastanede Kurdî (Kurmancî, Zazakî) konuşarak halkı konuşmaya çağırmak için ortaklaştıklarının altı çizilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Bizler, dil konusunda uzman olan kurum ve şahsiyetlerimizin biraraya gelip yaratıcı, kapsayıcı, uzun soluklu görüş, öneri, projelerle ortak sinerji yaratmalarına zemin hazırlamada destek olmak istedik. Bizler, televizyon, radyo, gazete gibi kurumları, aydın ve yazarlarımızı bu kanayan yaramızda ortak bir çağrıyla dikkatlerini yoğunlaştırmak ve özel programlarla, yazınsal faaliyetle kampanyaya katkıda bulunmaya çağırmak istedik. Sosyal kanser olan asimilasyona karşı halkımızın feryadını başta Birleşmiş Milletler, UNESCO olmak üzere dünya kamuoyuna duyurmak için Türkiye kamuoyunu ve vicdan sahibi herkesi hareket ettirmek için biraraya geldik. Bizler tüm bunlarla, sivil ve siyasal kadrolarımız ve en önemlisi halkımızla demokratik kültürün ve millî ittifakın iklimini güçlendirmeye katkıda bulunabilmek için biraradayız. Bu adımın bu yönde atılmış son değil, başlangıç adımı olmasını diliyoruz ve bunun için çabalayacağız.”

     HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Kürt partilerinin biraraya gelmesi gerektiğinden sözetti. Farisoğulları, “Siyaset, kültür ve sanat alanlarında çok sayıda saldırı sözkonusu. Bu yüzden tüm Kürt parti ve kurumları biraraya gelmeli ve bu saldırılara karşı çıkmalıdır. Parti ve kurumlar aynı zamanda dilini ve kültürünü korumalıdır” ifadelerini kullandı.

     İnsan ve Özgürlük Partisi Başkan Yardımcısı Sedat Doğan da Kürt dilinin resmî dil olarak kabul edilmesi gerektiğini belirterek, “Bugün evimizde annem ve babam sadece Kürtçe biliyor, ama çocuklarım Kürtçe konuşamıyor. Ben ebeveynlerim ile çocuklarım arasında tercümanlık yapıyorum. Bu, zûlümdür. Bu zûlmün bize yapılması büyük bir ayıptır” şeklinde duygularını dile getirdi.

     SEDİYANİ HABER’İN NOTU:

     Bizler de “Erdemli Bir Toplum – Aydınlık Bir Ülke” mottosuyla yayın yapan ve her türlü ırkçılığa ve millîyetçiliğe, zûlüm, inkâr ve asimilasyona karşı olan Sediyani Haber olarak, böylesine anlamlı bir gaye için biraraya gelen partileri ve temsilcilerini bu oluşumlarından dolayı tebrik ediyor, fikrî / itikadî ayrım gözetmeksizin Kürtçe’ye, Kürt edebiyatına, Kürt tarihine, Kürt kültürüne ve aziz Kürt halkına hizmet etmek amaçlı yapılan her türlü çaba ve davranışı ilkesel olarak desteklediğimizden ötürü bu kardeşlerimize de bu çabalarında destek veriyoruz.

     RÛDAW, BASNEWS, ZERNEWS, HABER AZAD, NERİNA AZAD, K 24, SEDİYANİ HABER

     29 EKİM 2018

 

320 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir