Etiyopya’da Kadın Devrimi | Ülkede Anaerkil Bir Hükûmet Kuruldu

 

isediyani

Etiyopya’nın ilk kadın cumhurbaşkanı seçilen Sahle – Work Zewde, aynı zamanda halihazırda Afrika’nın tek kadın lideri. Etiyopya’da yeni kurulan Bakanlar Kurulu’nun da yarısı kadınlardan oluşturuldu.

 

     Etiyopya’da yeni Bakanlar Kurulu’nun yarısının kadınlardan oluşturulmasının ardından tarihî bir adım daha atıldı. Ülkede bulunan iki meclis de oybirliğiyle diplomat Sahle – Work Zewde’yi ilk kadın cumhurbaşkanı seçti. 68 yaşındaki Zewde, aynı zamanda Afrika kıtasının da tek kadın lideri oldu.

     “Kadın Devrimi” yaşanan Afrika ülkesinde, bir hafta önce de Başbakan Abiyyi Ahimad Alii, kabinenin yarısını kadın bakanlardan oluşturmuştu. Zewde, cumhurbaşkanlığına seçilmesinin ardından parlamentoda yaptığı konuşmada, “Barış olmayan bir ülkede en çok anneler acı çekiyor. Bu yüzden, annelerimizin hatırına barışı getirmeliyiz” dedi.

     Başbakan Abiyyi Ahimad Alii’nin özel kalemi olan Fitsum Arega ise, sosyal medyada yaptığı bir paylaşımda, “Bizim gibi ataerkil toplumlarda, devletin başına bir kadının getirilmesi sadece geleceği belirlemiyor, aynı zamanda kamusal hayatta kadınlara karar verici olarak söz hakkını da normalleştiriyor” ifadelerine yer verdi.

     Etiyopya’da cumhurbaşkanı her 6 yılda bir meclis tarafından seçiliyor.

     AJANSLAR

     26 EKİM 2018

266 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir