Hawaii’deki Kasırga Bir Adayı Haritadan Sildi

 

isediyani

Hawaii Adaları (Mokupuni o Hawaiʻi)’nda meydana gelen Walaka Kasırgası, adalardan birini haritadan sildi. 

 

     ABD’ye bağlı Hawaii Adaları (Mokupuni o Hawaiʻi)’nda meydana gelen Walaka Kasırgası, adalardan birini haritadan sildi. Adaların başkenti Honolulu (Honu’lulu)’nun 885 km uzağında bulunan ada tamamen sular altında kaldı. Bilim insanları yaşananları iklim değişikliğinin göstergesi olarak yorumladı. Walaka Kasırgası, çok kuvvetli anlamına gelen “Kategori 5” büyüklüğünde.

     ABD Balık ve Yaban Hayatı Ofisi tarafından sağlanan uydu görüntülerinde, 1 km uzunluğunda ve 120 m genişliğindeki adanın dalgaların altında kaldığı kaydedildi. Ada, kuzeybatı atolündeki ikinci en büyük adaydı. Hawaii Üniversitesi bilim insanlarından Chip Fletcher, doğa olayını, “Bunu söylemekten utanıyorum ama o ada gitti. Artık yok. Bu gezegendeki ekosistemden bir başka çatlak yaşadık” şeklinde yorumladı. Adanın sular altında kalmasını okyanuslarda yaşanan iklim değişikliğinin en önemli işaretlerinden biri olarak aktaran bilim insanları, olayın bölgedeki ekolojik dengeyi derinden sarsacağını belirtti.

     Adada insan yaşamı bulunmazken, nesli tükenmekte olan Hawaii yeşil deniz kaplumbağası ve Hawaii keşiş foku nüfûsu bulunuyordu. Zaten nesli tükenmekte olan bu hayvanların yaşam alanlarının yok olması, bilim dünyasını endişeye sevketmiş durumda. Kaybolan ada, nesli tükenmekte olan yeşil deniz kaplumbağalarının yavrulaması için bölgedeki en önemli merkezlerden biri olarak biliniyordu.

     AJANSLAR

     25 EKİM 2018

Adanın kasırgadan önceki ve sonraki uydu resimleri

 

237 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir