450.000 Yıllık Dişler, Neandertal Benzeri Özellikler Taşıyor

 

isediyani

İtalya’da bulunan en eski insan kalıntılarından olan fosil dişler, Neandertal diş yapısının 450.000 yıl önce geliştiğini gösteriyor.

 

     İtalya’da bulunan en eski insan kalıntılarından olan fosil dişler, Neandertal diş yapısının 450.000 yıl önce geliştiğini gösteriyor.

     Clément Zanolli ve meslektaşlarının Plos One’da yayınladıkları çalışmada, Zanolli ve ekibi, Roma’nın 50 km güneydoğusunda bulunan Fontana Fanuccio ve Trieste’nin 18 km kuzeybatısında bulunan Visogliano bölgelerinden elde edilen diş kalıntılarını incelediler. Yaklaşık 450.000 yıllık bu dişler, Orta Pleistosen Avrupası’na ait kısa bir listeden ibaret olan insan fosil kalıntılarına eklendi. Diğer insansı türler ile şekli ve diş dokusunu karşılaştırmak için araştırmacılar, micro-CT tarama ve detaylı morfolojik analizler gerçekleştirdi. Bu analizler ile ekip, her iki bölgedeki dişlerin Neandertaller’le benzerlikler gösterirken modern insanlara ise uzak olduğu sonucuna vardı.

     Günümüze kadar Avrasya’daki Orta Pleistosen Dönemi eski insanlarının kimlikleri ve ilişkileri hakkında çok fazla tartışma yaşanmıştı, fakat bu kadar erken bir döneme ait Neandertal benzeri dişlerin keşfi, Neandertaller’in modern insanlar, yani bizim soyumuzdan Erken-Orta Pleistosen geçiş döneminde ayrıldığı yönündeki önerileri destekler durumda. Ayrıca bulunan bu dişler, Avrasya’da aynı döneme ait bulunmuş diğer dişlerden epey bir farklı. Bu demek oluyor ki bahsedilen dönemde bölgeye birden fazla insan soyu yayılmış durumda.

     Zanolli yaptığı açıklamada, “Fontana Ranuccio ve Visogliano kalıntıları, bölgede bulunan en eski insan fosilleri olmalarıyla ışık tutuyor. Analizlerimize göre, dişlerin iç yapısal organizasyonu Neandertal benzeri bir iz taşırken, aynı zamanda Atapuerca Sima de los Huesos’daki çağdaş topluluğun gösterdiği durumla da benzerlik taşıyor. Bu buluntular toplamda, Neandertal diş morfolojisinin şablonunun Batı Avrupa’da en az 430.000 ila 450.000 yıl önce şekillendiğini gösteriyor” dedi.

     PLOS ONE, SCIENCE DAILY, ARKEOFİLİ

     25 EKİM 2018

243 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir