Peru’da İnka Öncesine Ait Ahşap Heykeller Bulundu

 

isediyani

Peru’da İnka öncesine ait, yüzleri kil maske ile kaplı ve her biri yaklaşık 70 cm yüksekliğinde olan 800 yıllık 19 ahşap heykel bulundu.

 

 

     Peru’da İnka öncesine ait, yüzleri kil maske ile kaplı ve her biri yaklaşık 70 cm yüksekliğinde olan 800 yıllık 19 ahşap heykel bulundu. Bir tanesi dışında günümüze kadar oldukça iyi korunmuş olan heykeller, bir zamanlar Çimu Krallığı’nın başkenti olan Xan Xan şehri arkeolojik alanında bulundu. Çimu Krallığı, İnkalar’dan önceye tarihleniyor.

     Peru’nun kuzeydoğusundaki Trujillo kentine yakın bir konumda bulunan Xan Xan, 20 km²’lik bir alana yayılmış 6 km²’lik bir meydanda bulunuyor ve surlarla çevrili 10 saraydan oluşuyordu. Bulunan heykellerin her biri 70 cm boyunda ve 1000 yıllık bir binada, yüksek çamur kabartmalarıyla bezenmiş bir tören koridorunun duvarındaki nişlere konumlandırılmışlar. Heykellerin yer aldığı koridor, Utzh An veya diğer ismiyle Büyük Çimu Sarayı’nda keşfedildi.

     Xan Xan arkeolojik bölgesinde günyüzüne çıkan ahşap heykeller, bilim insanları arasında büyük heyecan uyandırdı. Bir tören avlusunun giriş koridorunda karşılıklı şekilde sıralanmış heykellerin ağaçtan yapılmış olması ve yüzlerinde çamurdan maskeler olması dikkat çekiyor. Heykellerin bir kısmının o dönemde yaşayan yöneticileri, bir kısmının ise korumalarını temsil ettiği düşünülüyor.

     Peru Kültür Bakanı Patricia Balbuena, keşifle ilgili yaptığı açıklamada, “Heykeller, yaşı ve dekorasyonunun kalitesi açısından önemli bir keşif olma özelliği taşıyor” dedi. Bölgedeki kazıları yürüten arkeolog Arturo Paredes ise, siyah renkli heykellerin bej renkli kil maskelerine sahip olduğunu ve Xan Xan’da bilinen en eski heykeller olduklarını söyledi.

     Her heykel, kalkan olma ihtimali olan, sırtında dairesel bir nesne ile duruyor. Törensel koridor, bir satranç tahtası gibi kareler ve yüksek kabartma dalga motifleriyle dekore edilmiş. Aynı zamanda koridorda, Peru’nun kuzey kıyısındaki İspanyol işgali öncesi kültürlerde efsanevî bir sembol olan “ay hayvanı”nın görüntüleri yer alıyor.

     Çimu kültürü, Peru’nun kuzey sahilinde M. S. 900 ilâ 1450 yılları arasında gelişti ve en parlak döneminde başkent Xan Xan, 30.000 kişilik nüfûsa sahipti. Xan Xan, isim olarak “Parlak Güneş” anlamına geliyor.

     Günümüze kadar orijinal kompleksin sadece 14 km²’lik bir kısmı kaldı, ancak bu kısım da iklim, yağma ve konut ihlallerinden dolayı tehdit altında. Şehir, her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce turist çekiyor. 1986 yılında “UNESCO Dünya Mirası” listesine kaydedilen Xan Xan’da 50’si arkeolog olmak üzere yaklaşık 500 kişi araştırma ve koruma projeleri üzerinde çalışıyor.

     AFP

     23 EKİM 2018

 

230 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir