Karadeniz’de Dünyanın En Eski Gemi Enkazı Bulundu

 

isediyani

Karadeniz’in Bulgaristan açıklarındaki derinliklerinde dünyanın en eski korunmuş gemi enkazı keşfedildi.

 

 

     Arkeologlar, Karadeniz’in derinliklerinde dünyanın en eski korunmuş gemi enkazını keşfettiklerini açıkladılar. Karadeniz Deniz Arkeoloji Projesi (MAP) ekibi, 23 m boyundaki gemiyi deniz yüzeyinin yaklaşık 2 km altında, direği, dümeni ve kürekleriyle aynen muhafazâ edilmiş halde buldu.

     Bulgaristan açıklarında keşfedilen 2400 yıllık geminin Antik Yunan döneminde ticaret için kullanıldığı düşünülüyor. Arkeoloji ekibi, geminin oksijen eksikliği sayesinde bu kadar iyi muhafazâ edildiğini söylüyor. Ekip, bu tür bir gemiyi yalnızca Antik Yunan dönemine ait seramik vazolardaki figürlerde gördüklerini vurguluyor. Londra’daki British Museum’da sergilenen ve Antik Yunan & Roma döneminden kalma “Siren Vase”deki figürler, keşfedilen gemi enkazına birebir benziyor.

     Southampton Üniversitesi’nde yapılan karbon tarihi saptama ile buluşun “insanlığın en eski el değmemiş gemi enkazına” ait olduğu da belirlendi.

     Uluslararası arkeologlar, bilim insanları ve denizaltı araştırmacılarından oluşan uluslararası ekip 3 yıllık bir özel görev için Karadeniz’in derinliklerinde.

     Şu ana dek 60’dan fazla gemi enkazı keşfettiler.

     BBC

     23 EKİM 2018

 

244 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir