Bingöl’de Güney Amerika Meyvesi Pepino Yetiştirildi

 

isediyani

Bingöl (Çewlîk) ilimizin Topalan köyünde yaşayan Cuma Beklen, bir Güney Amerika meyvesi olan pepinoyu bahçesinde yetiştirmeyi başardı.

 

     Bingöl (Çewlîk) ilimizin Topalan köyünde yaşayan Cuma Beklen, daha önce manavda gördüğü, anavatanı Güney Amerika’da yetişen pepinoyu bahçesinde yetiştirmeyi başardı. 55 yaşındaki Cuma Beklen, bahçesinde “altın domates” ve “altın çilek” gibi farklı ürünler de yetiştirdiğini belirterek, pepinoyu ise merak üzerine denemek amacıyla bahçesine ektiğini söyledi.

     Bahçesiyle uğraşmayı çok sevdiğini söyleyen Beklen, şunları söyledi: “Birçok hastalığa şifa olduğu söylenen pepino meyvesinin fidelerini Erzincan’da gördüm. 3 yıldır ekiyorum. Sadece merak ettim, pepino bizim topraklarda olur mu diye. Baktım ki çok güzel oluyor. Pepino çok güzel bir meyve. Bingöl’de pazarı olursa ekenler para da kazanabilir.” Pepinoyu ticarî amaçlı ekmediğini belirten Cuma Beklen, sadece ihtiyacı kadar yetiştirdiğini söyleyerek, Bingöl topraklarının bereketli olduğunu, ekimi ve bakımını yapıldıktan sonra her türlü meyve ve sebzenin yetiştirilebileceğini dile getirdi. Çiftçilere bereketli topraklarda farklı türde meyve ve sebze yetiştirmeleri önerisinde bulunan Cuma Beklen, “Sadece bildikleriyle yetinmesinler. Dünya değişiyor, onun için araştırsınlar, herşeyi eksinler” dedi.

     AJANSLAR

     22 EKİM 2018

 

302 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir