Antarktika’da Yeni Keşfedilen Canlı Türü İlk Kez Görüntülendi: Başsız Tavuk Deniz Canavarı

 

isediyani

Antarktika’nın doğu kıyılarındaki Güney Okyanusu’nda yeni keşfedilen ve “Başsız Tavuk Deniz Canavarı” adı verilen canlı türü ilk kez filme alındı.

 

     Antarktika’nın doğu kıyılarındaki Güney Okyanusu’nda yeni keşfedilen ve “Başsız Tavuk Deniz Canavarı” adı verilen canlı türü ilk kez filme alındı.

     Deniz hıyarlarının “olağandışı bir türü” olarak tanımlanan enypniastes eximia, Avustralyalı araştırmacılar tarafından yeni sualtı ekipmanı kullanılarak fotoğraflandı. “Başsız Tavuk Deniz Canavarı”, daha önce sadece Meksika Körfezi’nde 2500 m derinlikte filme alınmıştı. 11 cm ile 25 cm arasında değişen büyüklükteki bu canlı, yeni besleme yerlerine taşınmasına ve yırtıcılardan kaçabilmesine olanak sağlayan yüzme yapısına ve dokunaçlarına sahip.

     Avustralya Antarktik Bölümü’nün program lideri Dr. Dirk Welsford, “Kameralardan gelen bazı görüntüler nefes kesici, bunlar dünyanın bu bölgesinde hiç görmediğimiz türler” ifadelerini kullandı.

     “Başsız Tavuk Deniz Canavarı”, Antarktika Deniz Yaşamı Kaynaklarının Korunması Komisyonu (CCAMLR)’nun uzun hat balıkçılığı için geliştirilen bir kamera sistemini kullanması sonucunda görüntülendi. Uzun erimli balıkçılık faaliyetleri için tasarlanan bu sistemin oldukça dayanıklı olduğu biliniyor. Dr. Welsford, kullanılan sistemle ilgili olarak, “Kullanılan teknenin yan tarafından atılabilecek ve uzun süre boyunca denizin karanlık zemininde aşırı basınç altında güvenilir bir şekilde çalışmaya devam edecekti” dedi.

     Ekip tarafından kaydedilen görüntülerde, “Başsız Tavuk Deniz Canavarı”nın ilişkin anları kaydedildi.

     THE GUARDIAN, AJANSLAR

     22 EKİM 2018

360 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir