Orman Balı: Kilosu 250 Lira!

 

isediyani

Konya (Likonya) ilimizin Hadım (Xadim) ilçesinde arıların ormanda yuvalandıkları ağaçlarda ürettikleri doğal orman balı, bölge halkının geçim kaynağı oldu.

 

     Konya (Likonya) ilimizin Hadım (Xadim) ilçesinde arıların ormanda yuvalandıkları ağaçlarda ürettikleri doğal orman balı, bölge halkının geçim kaynağı oldu. Yıllık yaklaşık 500 kg orman balı hasat edildiği belirtilirken, kilosunun da 250 TL’den satıldığı açıklandı.

     Hadım ilçesi, Akdeniz kıyı şeridi ve Konya Ovası’na sınır olan Toros Sıradağları’nın doğu bölgesinde, Taşeli Platoları’nın tepeleri arasında dar vadiler üzerine kurulmuş bir yerleşim yeri. 13 bin nüfûsa sahip ilçede, eskiden belde statüsünde olan Dedemli mahallesinde son dönemlerde bölge halkının geçim kaynağı, doğal orman balı oldu.

     Bölge sakinlerinden Mehmet Adar (31), Kadir Kuleli (26) ve Süleyman Çiçek (26), arıların kendilerinin yuvalandığı ağaçlarda ürettikleri balları toplayıp satıyor. Her yıl Nisan ve Mayıs aylarında ormanlık bölgeyi gezip arıların yuva yaptığı ağaçları tespit ettiklerini belirten Kadir Kuleli, “Arılar kendilerinin yuva yaptığı ağaçlarda bal üretiyorlar. Bizler de Nisan ve Mayıs ayında gelip arıların yuva yaptığı ağaçları işaretliyoruz. Eylül ve Ekim ayında gelip, arıların yuva yaptığı yerde ürettikleri doğal balları topluyoruz. Yıllık 500 kg bal topluyoruz ve kilosunu da 250 TL’den satıyoruz” dedi.

     AJANSLAR

     21 EKİM 2018

 

204 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir