Ünlü Fotoğrafçı Aram Güleryan (Ara Güler) Vefat Etti

 

isediyani

Dünyaca ünlü Türkiyeli Ermeni fotoğrafçı Aram Güleryan (Ara Güler), tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ara Güler, 90 yaşındaydı.

 

     Dünyaca ünlü Türkiyeli Ermeni fotoğrafçı Aram Güleryan (Ara Güler), tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ara Güler, 90 yaşındaydı.

     “Yaratıcı fotoğrafçılık”ın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi olan Ara Güler, doğum yeri olan İstanbul’da tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesi’nde vefat etti. Kalp ve böbrek yetmezliği, periferik arter hastalığı nedeniyle yattığı hastanede bakımını üstlenen Dr. Zafer Gökay, Güler’in yakınlarına yaptığı açıklamada, “Serviste üç kez resüsitasyona cevap vermiş, yoğun bakımda da iki kere verdi ama üçüncüsünde ne yazık ki döndüremedik, başımız sağolsun. Tamamen kalp yetersizliği” dedi.

     Ara Güler için Beyoğlu’ndaki Galatasaray Meydanı ve Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde törenler düzenlendikten sonra Şişli Ermeni Mezarlığı’na defnedilecek.

     ARA GÜLER KİMDİR?

     Gerçek adıyla Aram Güleryan, 1928 yılında İstanbul’un Beyoğlu semtinde doğdu. Annesinin adı Verjin olan Aram’ın eczacı olan babası Dacat Güler, Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinin Yaycı köyünden 6 yaşındayken öğrenim görmek için İstanbul’a göçtü.

     Çocukken sinemadan çok etkilenen Ara Güler’e babası lise döneminde 35 mm’lik bir film makinesi ve bir fotoğraf makinesi alarak Yeni İstanbul gazetesinde foto muhabiri olmasını teşvik etti. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalıştı. Muhsin Ertuğrul’un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi almaya başladı. Amacı rejisör veya oyun yazarı olmaktı. 1950’de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bu yıllarda Ermenice gazete ve edebiyat dergilerinde öyküleri yayınlandı. 1951 yılında Getronagan Ermeni Lisesi’nden mezun oldu. Daha sonra eğitimine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde devam etti. Ancak gazeteci olmaya karar verdi.

     1962 yılına kadar Hayat dergisinde fotoğraf bölümü şefi olarak çalıştı. 1961’de Britanya Birleşik Krallığı’nda yayınlanan Photography Annual, O’nu “dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri” olarak tanımladı. Aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne kabul edildi ve bu kuruluşun Türkiye’den tek üyesi oldu. Fotoğraf dünyasının çok önemli yayınlarında fotoğrafları kullanıldı, kendisinden bahsedildi. ABD’de, Almanya’da, Fransa’da çeşitli sergiler açtı. Bu arada Bertrand Arthur William Russell, Winston Leonard Spencer – Churchill, Arnold Joseph Toynbee, Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso ve Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech gibi birçok ünlünün fotoğrafını çekti, röportajlar yaptı.

     Ara Güler, yaşamı süresince iki evlilik yaptı. İlk evliliğini 1975 yılında Perihan Hanım ile yapan Güler dört yıl evli kaldı. Ara Güler 1980 yılında tanışıp büyük aşk yaşadığı Suna Taşkıran ile 1984 yılında evlendi. Dünyayı dolaşan çiftin mutluluğu Suna Hanım’ın 2010 yılındaki ölümü ile son buldu. Ara Güler’in çocuğu yoktur.

     Yaşamı boyunca sayısız esere imza atarken, pekçok ulusal ve uluslararası ödüller aldı.

     Sediyani Haber olarak bizler de Aram Güleryan (Ara Güler)’a Allah’tan rahmet, başta ailesi ve meslektaşları olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     17 EKİM 2018

156 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir