Dünya’nın Çekirdeğinin Katı Olduğu Kanıtlandı

 

isediyani

Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışma, Dünya’nın çekirdeğinin katı olduğunu doğruluyor.

 

 

     Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışma, Dünya’nın çekirdeğinin katı olduğunu doğruluyor.

     Doç. Dr. Hrvoje Tkalcic ve Than-Son Pham, Dünya’nın iç çekirdeğinin katı olduğuna dair kanıtlar sundu. Araştırmacılar, çekirdeğin içinde sadece katı cisimlerin üzerinden geçebilen “J dalgaları”nı keşfettiklerini açıkladı. Tkalcic, “Dünya’nın iç çekirdeğinin gerçekten katı bir yapısı olduğunu kanıtlar nitelikte bulgular elde ettik, ancak çekirdeğin düşünülenden çok daha yumuşak olduğunu da gördük. Eğer elde ettiğimiz sonuçlar doğruysa, Dünya’nın çekirdeği altın ve platine benzer bazı elastik özellikler gösteriyor” dedi. Dünya’nın çekirdeğini bir zaman makinesine benzeten Tkalcic, “Çekirdekteki bulgular Dünya’nın nasıl oluştuğunu ve geliştiğini anlamamız için bize yardımcı olacaktır” şeklinde konuştu.

     İç çekirdekteki dalgalar küçük ve zayıf olduğu için doğrudan gözlenemezler. Bilim insanları 1930’lu yıllarda Dünya’nın çekirdeğinin katı olduğu yönünde bir takım iddiâlar ortaya attılar fakat hiçbir zaman bu iddiâlar kanıtlanamamıştı. Hrvoje Tkalcic ve Than-Son Pham bu iddiâları kanıtlamış gibi görünüyor.

     AJANSLAR

     19 EKİM 2018

 

331 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir