Malatya’da Bulunan 3200 Yıllık Fildişi Tablet, Hitit – Asur İlişkilerini Gösteriyor

 

isediyani

Malatya (Meledî) ilimizdeki Arslantepe Höyüğü’nde bulunan 3200 yıllık fildişi tabletin, Asur ve Hitit uygarlıkları arasındaki bağı ortaya çıkardığı açıklandı.

     Malatya (Meledî) ilimizde bulunan Arslantepe Höyüğü’nde 2018 yılı arkeoloji kazıları sona ererken, alanda iki yıl önce bulunan 3200 yıllık fildişinden yapılmış keçi kabartmalı tabletin, Asur ve Hitit uygarlıkları arasındaki bağı ortaya çıkardığı açıklandı.

     “UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi”nde yer alan Malatya’daki Arslantepe Höyüğü’nde yürütülen bu yılki arkeoloji kazı çalışmalarında Geç Kalkolitik Dönem’den Demir Çağı’na kadar geçen tarihsel sürecin buluntularına rastlandı. Alanda iki yıl önceki kazılarda bulunan ve Geç Hitit Dönemi’ne ait yaklaşık 3 bin 200 yıllık fildişi tablet, iki komşu medeniyet olan Hititler ile Asurlular arasındaki kültürel ve ticarî ilişkileri günyüzüne çıkardı.

     M. Ö. 1200’lü yıllara ait olduğu düşünülen tablet, dikdörtgen çerçeveye sahip. Çerçeve içerisine, orta kısma bir palmet ve palmetin her iki yanında birer dağ keçisi figürü ve üst köşelerde birer lotus çiçeği işlenmiş. Yüksekliği 4, 3 cm, eni de 8, 1 cm olan tabletin kalınlığı ise 0, 8 cm.

     İtalya’daki Roma La Sapienza Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan kazı başkanı Prof. Dr. Marcelle Frangipane, yaptığı açıklamada, höyükte ünik (tek, eşi olmayan) bir eser bulduklarını belirterek, eserle ilgili bilimsel çalışmaların tamamlandığını dile getirdi. İki yıl önce höyüğün kuzeydoğusunda yaptıkları arkeoloji kazıları sırasında tableti bulduklarını ve aynı alanda bu yılda kazı çalışması yaptıklarını dile getiren Frangipane, şöyle devam etti: “Fildişi tablet çok önemli bir buluntu. Bir mobilyanın dekorasyonu olabilir. Güzel bir sanat eseri ama höyüğün tarihi açısından önemli. Tabletteki süsleme sitili güneyden geliyor, Suriye ve Irak ile buranın belki bağlantısı vardı. Suriye, Irak ve Nemrut’taki motiflerle aynı, belki aralarında ticaret bağlantısı vardı. Tam olarak aralarındaki bağı bilmiyoruz. İlk defa buradaki toplulukla güney (Asur) arasındaki bağı gösteren birşey bulduk. Bu tür eserler Suriye ve Mezopotamya’da var ama burası için ünik bir eser. Burada ilk defa böyle bir eser bulduğumuz için tablet önemli.” Bulunan tabletin Arslantepe’de daha önce bulunan eserlerden faklı olduğuna işaret eden arkeolog Frangipane, şu bilgileri aktardı: “Tabletin üzerinde 2 keçi figürü ile bunların ortasında ağaç gibi bir bitki var. Tabletin etrafında dekorasyon motifleri var. Çok güzel bir parça. Bu motifleri daha çok Asurlular Suriye’de kullanıyor. Tablet belki Asur’dan geldi, belki de burada yapıldı. Bu konudaki araştırmamız devam ediyor. Ancak iki topluluk arasında bir bağlantı olduğu belli.”

     Malatya il merkezine 7 km uzaklıkta bulunan 4 hektar büyüklüğünde ve 30 m yüksekliğindeki arkeolojik höyük, 2014 yılında “UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi”ne kaydedilmişti. M. Ö. 5000 yılı Geç Kalkolitik Dönem ve Demir Çağ gibi dönemleri barındıran Arslantepe, Hitit, Roma ve Bizans gibi birçok medeniyete evsahipliği yapmıştı.

     Geçtiğimiz yıllarda kazılar, aslan heykelleri ve bir kral heykelinin yanısıra, yağmur drenaj hattı gibi altyapısı bulunan kerpiçten saray ve 2000’den fazla mühürle, Kürdistan’da “ilk şehir devletlerinden biri”nin izleri ortaya çıkarıldı.

     ARKEOLOJİK HABER, SEDİYANİ HABER

     19 EKİM 2018

 

231 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir