Elazığ’da Sular Çekilince Hazar Gölü’nün Altındaki “Batık Şehir” Ortaya Çıktı

 

isediyani

Elazığ (Mezire) ilimizin Sivrice (Gûla Hazar) ilçesinde bulunan Hazar Gölü’nün suları çekilince, suyun altındaki “Batık Şehir” ortaya çıktı.

 

 

     Elazığ (Mezire) ilimizin Sivrice (Gûla Hazar) ilçesinde bulunan Hazar Gölü’nün suları çekilince, suyun altındaki “Batık Şehir” ortaya çıktı. Hazar Gölü’nde bulunan ve halk arasında “Batık Şehir” adıyla bilinen yerleşim alanında, kale ve 1500 m uzunluğunda sur günyüzüne çıktı.

     Elazığ Valiliği koordinesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Elazığ Fırat Üniversitesi işbirliğinde havadan yapılan çalışmada, Hazar Gölü’nün altında kale ve sur kalıntıları görüntülendi. Gölün altında görüntülenen 1500 m’lik sur duvarının ve kalenin 11. yy’a ait olduğu düşünülüyor. Ancak “Batık Şehir”de 4000 yıllık arkeolojik izler de mevcut.

     Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, yaptığı açıklamada, gölün altında keşfedilen kale, sur ve diğer kalıntıların günyüzüne çıkarılması ve bölgenin dalış turizmine kazandırılması için arkeolojik çalışma başlatıldığını söyledi. Hazar Gölü’nün hem doğal güzellikleriyle hem de mavi örtüsünün altında bulunan ve “Batık Şehir” olarak adlandırılan tarihî kalıntılarıyla turizm açısından önemli bir potansiyele sahip olacağını belirten Kaldırım, “Batık Şehir”in bugüne kadar yapılan kısıtlı sualtı araştırmalarında 4000 yıl öncesine ait izler barındırdığının tahmin edildiğini söyledi. Kaldırım şöyle konuştu: “Üniversitemiz ile yapılan çalışmada, burada bir sur varlığı ve bir kale olduğunu tespit ettik. Bu kale surlarının tespit edilen uzunluğu 1500 m’yi aşıyor. Ama bunun burada var olan şehri çevrelediğini düşünüyoruz. Bu tespit, ilimiz için çok önemli bir bulgu ve keşif oldu. Burayı hem turizmin hizmetine sunmak hem de tarihseverler ile dalış turizmine ilgi gösteren insanları buraya çekmek açısından çok önemli bir tespit oldu.” “Batık Şehir”in çok önemli tarihî bir zenginliği barındırdığını anlatan Vali Kaldırım, sözkonusu kent tarihinin aydınlatılması için paydaş kurumlarla arkeolojik çalışma başlatacaklarını dile getirdi. “Batık Şehir”in “Dünya Mirası Geçici Listesi”ne kabulü için geçen yıl UNESCO’ya yapılan başvuru sürecinin de devam ettiğini anımsatan Kaldırım, şunları kaydetti: “Dünyada dalış turizmi açısından bu tür yerler sayılı yerler. Özellikle birçok ülkede dalış turizmi için yapay yerler oluşturuluyor. Gemiler, uçaklar ve değişik materyaller batırılarak dalış turizmi geliştirilmeye çalışıyor. Bu tür mekânlar hem sayıca az hem de çok kıymetli. Bunun için bu varlığı önemli bir kültür potansiyeli olarak değerlendiriyoruz.”

     “Batık Şehir”, Elazığ’ın Sivrice (Gûla Hazar) ilçesinde 1830’lu yıllardan itibaren suda yükselme meydana gelmesi sonucu göl suları altında kalmıştı.

     AJANSLAR

     18 EKİM 2018

 

235 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir