Çin Uzayda “Yapay Ay” Kuruyor

 

isediyani

Çin, uzayda “Yapay Ay” kuruyor. Araç, Ay’ın yansıttığı Güneş ışığını arttıracak.

 

 

     Çin, bir bölgesini uzaya göndereceği “Yapay Ay” adlı uzay aracı ile aydınlatacak. Araç, Ay’ın yansıttığı Güneş ışığını arttıracak.

     Çin’in Çengdu bölgesi, 2020 yılında yerleşim yerlerini uzaya gönderilecek olan ve “Yapay Ay” olarak adlandırılan bir uzay aracıyla aydınlatmayı amaçlıyor. “Yapay Ay”, gerçek Ay’ın yansıttığı güneş ışığını güçlendirecek ve bu yolla kentlerin gece saatlerinde aydınlatılmasına yardımcı olacak.

     Çengdu Uzay Araştırmaları ve Mikroelektronik Teknolojileri Dairesi Başkanı Wu Çunfeng, Ay ışıltısından 8 kat daha güçlü bir aydınlatma sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Wu ayrıca bu teknolojiyi yıllardır test ettiklerini ve artık uygulamaya hazır hale geldiklerini de belirtti.

     “Yapay Ay”ın Güneş ışınlarını yansıtabilecek Güneş enerjisi panellerine benzeyen kanatları olacak. Bu kanatların konumu ayarlanarak Güneş ışınları belli bir bölgeye yoğunlaştırılarak yansıtılacak. Uzay aracının ne zaman fırlatılacağı ya da teknik özellikleri konusunda daha fazla detay henüz verilmedi.

     Çengdu yetkilileri, bu yeni teknoloji sayesinde sokak aydınlatmasından tasarruf sağlamayı ve turizm gelirlerini artırmayı umduklarını belirtiyor.

     ASIA TIMES, AJANSLAR

     18 EKİM 2018

 

151 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir