Uzayda Tarım Yapmak Mümkün Olacak

 

isediyani

Bilim insanları, uzayda tarım yapmanın mümkün olacağını bildirdi. Uzayda tarım yapmak için bitkilerin hormonlarının kullanılacağı belirtiliyor.

 

 

     Bilim insanları, uzayda tarım yapmanın mümkün olacağını bildirdi. Uzayda tarım yapmak için bitkilerin hormonlarının kullanılacağı belirtiliyor.

     İsviçre’deki Zürih Üniversitesi ve Luzern Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren biyologlar, uzayda tarım yapmak için bitkilerin hormonlarını kullanacak. İki üniversitenin araştırmacıları, böyle bir ortamın bitkinin gelişimi üzerindeki etkisini araştırabilmek için, düşük yerçekimli ortamda “petunya” ve “mikorizal” mantarı yetiştirdiler. Bu simülasyonda petunyaların seçilme sebebi ise patates ve patlıcangiller familyasının bulunduğu sebzeler için örnek organizmalar oluşturmaları olduğu kaydedildi.

     Araştırmanın liderliğini yürüten Lorenzo Borghi, süreç sonunda bu tür bir ortamda bitki yetiştirmek, tarımı mümkün kılabilmenin “strigolakton” hormonu ile mümkün olabileceğini belirtiyor. Ancak çalışma henüz bebek adımlarını atıyor. Henüz kolonileşmenin önündeki en büyük engel aşılabilmiş değil, ancak yakın dönemde sürecek araştırmalarla Ay ve benzeri yerçekimine sahip gezegenlerde ürün yetiştirmek mümkün olacak.

     AJANSLAR

     18 EKİM 2018

 

169 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir