Newfoundland’a Değişik Topluluklar Tarafından Birçok Kez Yerleşildi

 

isediyani

Kanada’nın kuzeydoğusundaki Newfoundland (Yeni Keşfedilen Ülke) bölgesine, arkeolojik kanıtlara göre, farklı kültürel geleneklere sahip en az üç topluluk, muhtemelen 3000 ilâ 2000 yıl öncesinde aralıklarla yerleşti.

 

     Kanada’nın kuzeydoğusundaki Newfoundland (Yeni Keşfedilen Ülke) bölgesinin yerel halkı, Son Buzul Çağı’ndan sonra buzun çekilmesinden itibaren geçen 10.000 yıldır aynı bölgede yaşıyor. Arkeolojik kanıtlara göre, bu bölgeye farklı kültürel geleneklere sahip en az üç topluluk, muhtemelen 3000 ilâ 2000 yıl öncesinde aralıklarla yerleşti.

     Yakın zamanda, bu topluluklardan Maritime Arkaik ve Beothuk olarak bilinen iki grupa ait mitokondriyal DNA analizlerinden elde edilen genetik sonuçlara göre, bu iki grup adaya beraberinde birbirinden bağımsız yeni iki anasoyu eklemişti. Current Biology’de yayınlanan bu analizler, yerel topluluğun birden fazla farklı popülasyon kökenli olduğunu kanıtlar nitelikte bir keşif değeri taşıyor. McMaster Üniversitesi’nden Ana Duggan, “Tamamen mitokondriyal DNA analizine dayanan araştırmamıza göre, Maritime Arkaik topluluğu, Beothuk’un doğrudan atasını oluşturmuyor ve bu iki grup aslında yakın zamanda ortak bir atayı paylaşmamıştı. Bu sonuçlar Newfoundland Adası’nın birçok farklı grup tarafından birçok kere genetik değişime uğradığını gösteriyor” diyor.

     Günümüze kadar elde edilmiş arkeolojik kanıtlar, Maritime Arkaik ve Beothuk toplulukları arasındaki ilişkiyi net bir şekilde açıklayamıyordu. Hendrik Poinar tarafından yürütülen Duggan ve meslektaşlarının bu çalışması, arkeolojik kanıtları ve diyet izotop profillerinden de yararlanarak adaya ait 74 kalıntının mitokondriyal genom analizini bugünkü yerel halkın da iznini alarak gerçekleştirdi. Bütün örnekler küçük kemik veya diş parçalarından oluşuyordu.

     Kuzey Kızılderili Kıtası’nda bulunan en eski tümülüs olan L’Anse Amour’daki Maritime Arkaik topluluğuna ait ilk bulgu olan 7700 yıllık örnek de incelenen 74 örnekten biri. Ayrıca, Beothuk örneklerinin çoğunluğuysa adada geçmiş 300 yılda yaşayan bireylerden oluşurken Beothuk topluluğunun Avrupalı yerleşimine bir tepki olarak çekildiği Notre Dame Koyu’ndan geliyor. DNA sonuçlarının gösterdiği üzere, yakın bir geçmişte Maritime Arkaik ve Beothuk toplulukları herhangi bir maternal soy paylaşmazken, çok daha eski bir geçmişte bir kesişme olduğu düşünülüyor.

     Araştırmacılar, yaptıkları çalışmanın bir özetini şu şekilde anlatıyor: “Elde edilen sonuçlara göre Maritime Arkaik topluluğu, Beothuklar’ın doğrudan anasoyluları değiller, böylelikle, adanın popülasyon tarihi birbirinden bağımsız birçok yerel topluluğun birçok jenerasyon boyunca adaya yerleşmesi ile gelişiyor. Kuzey Amerika’nın kuzeydoğu bölgesinin, erken dönemlerde fazlaca zengin bir popülasyon dinamiğine sahip olduğu anlaşılıyor.”

     CURRENT BIOLOGY, SCIENCE DAILY, ARKEOFİLİ

     18 EKİM 2018

148 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir