Balkan Uzmanı Bilim Kadını ve Eski Siyasetçi Oya Akgönenç Muğisuddin Vefat Etti

 

isediyani

Balkan uzmanı bilim kadını ve eski siyasetçi Prof. Dr. Oya Akgönenç Muğisuddin vefat etti. Oya Akgönenç, 79 yaşındaydı.

 

     Balkan uzmanı bilim kadını ve eski siyasetçi Prof. Dr. Oya Akgönenç Muğisuddin vefat etti. Oya Akgönenç, 79 yaşındaydı.

     Oya Akgönenç’in, akşam saatlerinde hayatını kaybettiği belirtildi. Akgönenç’in Ankara’da özel bir hastanede bir süredir kanser tedavisi gördüğü öğrenildi.

     Oya Akgönenç’in cenazesi 19 Ekim 2018 Cuma günü 09:15’de Ufuk Üniversitesi’nde, 11:00’de de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde yapılacak törenlerin ardından Kocatepe Camii’nde kılınacak öğle namazını takiben Ankara Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

     OYA AKGÖNENÇ MUĞİSUDDİN KİMDİR?

     Oya Akgönenç Muğisuddin, 11 Ocak 1939 tarihinde İzmir’de doğdu. Babası Ekrem Şinasi Bey, annesi Leyla Hânım’dır.

     1962 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. ABD’nin başkenti Washington’daki The American University Washington DC Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde master ve doktora yaptı.

     The American University’de ve Adana Çukurova Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, Prodüktivite Merkezi’nde uzmanlık ve Dünya Bankası’nda kalkınma uzmanlığı yaptı. Ardından Ankara Bilkent Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı.

     Daha sonra siyasete atılan Oya Akgönenç, 21. Dönem’de Fazilet Partisi (FP) ve Saadet Partisi (SP)’nden Ankara milletvekilliği yaptı. Türkiye’nin 1. sıradan milletvekili adayı gösterilen ilk kadındır.

     2009 yılında “Türkiye’nin AB Stratejisi” adlı bir kitabı yayınlandı.

     Oya Akgönenç, halen Ankara Ufuk Üniversitesi öğretim üyesiydi. Ayrıca Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü bölüm başkanıydı. Aynı zamanda Saadet Partisi genel idare kurulu üyesi olan Akgönenç, Millî Gazete’de yazılar kaleme alıyordu.

     Oya Akgönenç, evli ve 2 çocuk annesiydi.

     Sediyani Haber olarak kıymetli bilim kadını Oya Akgönenç Muğisuddin’e Allah’tan rahmet, ailesine, talebelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Mekânı Cennet olsun.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     17 EKİM 2018

 

165 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir