Antik Avrasyalı DNA’sı Modern İnsanlarla Bağlantı Gösteriyor

 

isediyani

Doğrudan DNA dizileme teknikleri ile bilim insanları, Avrasya’nın farklı noktalarındaki popülasyonlar arasında beklenmedik genetik bağlantılar keşfetmeye başladı.

 

     Yakın zamana kadar, Üst Paleolitik Dönem’de (yaklaşık 50.000 ilâ 10.000 yıl önce) yaşamış modern insanlar ve bugünkü insan popülasyonları arasındaki genetik ilişki hakkında çok az bilgiye ulaşılmıştı. Fakat doğrudan DNA dizileme teknikleri ile bilim insanları, Avrasya’nın farklı noktalarındaki popülasyonlar arasında beklenmedik genetik bağlantılar keşfetmeye başladı. Bu keşifler, günümüzde Avrupa ve Asya popülasyonlarının oluşmasına yol açmış karmaşık bir tarihi ortaya çıkarıyor olabilir. Bu, Avrasya popülasyonlarının genelinde, erken gerçekleşmiş olabilecek gen aktarımı ile ortaya çıkan bir popülasyon yapısı olabilir.

     Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Çin Bilim Akademisi’ndeki bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma, 45.000 ilâ 7.500 yıl önce Avrasya’da (Avrupa ve Batı Asya) yaşamış olan eski zaman insanlarının genetiği hakkında bildiklerimizi tartışıyor. Araştırmacılar, Sibirya’da bulunan 45.000 yıllık Ust’-Ishim adı verilen birey de dahil olmak üzere, 20’den fazla Avrasyalı ailenin genomlarının araştırmasını bir özet halinde sunuyor. Paleogenetik bölümünden araştırmanın eşyazarı Qiamoei Fu, “Elimizdeki örnekler haricinde, Avrasya bölgesinde, geçmiş zaman dilimlerinden örnek bulabilmek çok zor fakat günümüz örnekleri çokça bulunabiliyor. Fakat, elimizde birkaç örnekten bulunan antik DNA dizisi ile Doğu Asya’daki ilginç popülasyon yapısı, göçleri ve ilişkileri hakkında ipuçlarımız var” diyor.

     Araştırmacıların ulaştığı bilgilere göre, 45.000 ilâ 35.000 yıl önce Avrasya’da en az dört farklı popülasyon mevcuttu. Bu topluluklar, günümüz Asya ve Avrupa topluluklarını oluşturduğu gibi modern toplumlarda az miktarda veya hiç bulunamayan bireylerin de atalarıydı. 34.000 ilâ 15.000 yıl önce Avrasya’da yaşayan modern insan topluluklarının, ya Avrupalılar’la ya da Asyalılar’la akraba olduğunu ortaya koyan DNA dizileme sonuçları aynı zamanda gösteriyor ki, Asyalı – Avrupalı genetik farklılaşması 40.000 yıl gibi bir zaman diliminden önce de gerçekleşmiş olabilir. Avrasya genelindeki toplulukların 14.000 ilâ 7.500 yıl önce gösterdiği genetik benzerlik, coğrafî olarak uzak olan popülasyonlar arasında da büyük etkileşimler hakkında ipucu veriyor. Bu analizler, biri 60.000 ilâ 50.000 yıl önce, diğeri ise 37.000 yıl önce gerçekleşmiş olan en az iki adet Neandertal popülasyon karışımı olduğunu ortaya koyuyor. Fakat görülen bu Neandertal soyu, Avrupalılar’da yaklaşık 37.000 – 14.000 yıl öncesinden başlayarak gitgide azalıyor. Eşyazarlardan Fu, “Son yıllarda artan teknoloji ile birlikte eski zaman insanları üzerine yapılan genetik çalışmaları sıklaştı ve bunun sonucunda Avrupa ve Asya’da birçok farklı altpopülasyonun günümüze yakın çok daha farklı sayıda topluluğa katkıda bulunduğunu açıkça görebiliyoruz” diyor. Dizileme teknolojisi ve hesaplama kaynaklarının gelişimlerinin katkısıyla, şu an eski insanların evrimsel genetiği üzerine çalışmak için harika bir zaman olduğunu belirten Fu, “Günümüzde oluşturulmuş geniş genomik veri dizileri ve gitgide artan uluslararası işbirliği ile yeni dizilenen antik veriler ile insan biyolojisinin tarihöncesi dönemini anlayabilmek artık çok daha ulaşılabilir bir durumda” değerlendirmesinde bulunuyor.

     Fu ve meslektaşları dizileme ve analiz yöntemlerinin zamanla birlikte gelişmesi ile birlikte Doğu Asya, Okyanusya, Afrika ve Kızılderili Kıtası da dahil olmak üzere birçok bölgedeki tarihöncesi insanların genetiği hakkında daha fazla bilgiyi keşfedeceklerini umuyorlar. Fu, “Başta Afrika olmak üzere, bütün bu bölgeler çok zengin bir tarihöncesi insan çeşitliliğine sahip, bu sebeple, bu kıtalardan herhangi bir antik DNA örneği, eski zaman insan göçleri hakkındaki akıllarda olan büyük soruları çözmeye aday” diyor.

     SCIENCE DAILY, ARKEOFİLİ

     16 EKİM 2018

 

147 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir