Muş’ta 10 Bin Öğrenci Kaldırımda Kitap Okudu

 

isediyani

Muş (Mıj)’ta bu yıl ikincisi düzenlenen “Oku Muş” projesi kapsamında 10 bin öğrenci, 2 km’lik yol boyunca kaldırımda 3 saat kitap okudu.

 

 

     Muş (Mıj)’ta bu yıl ikincisi düzenlenen “Oku Muş” projesi kapsamında 10 bin öğrenci, 2 km’lik yol boyunca kaldırımda 3 saat kitap okudu.

     Muş Valiliği, Muş Belediyesi ve Muş İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında kitap okuma etkinliği düzenlendi. İstasyon Caddesi’nde biraraya gelen 10 bin öğrenci, yaklaşık 2 km’lik yol boyunca kaldırımlara oturarak getirdikleri kitapları 3 saat boyunca okudular.

     Muş Valisi Aziz Yıldırım da Hükûmet Konağı önündeki öğrencilerle kitap okudu. Vali Yıldırım, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, “Oku Muş” projesinin ikincisini yaptıklarını belirterek, “Beşikten mezara kadar ilim öğrenmek, sadece okumak ve araştırmakla olacak bir şeydir. Ne zaman ki kişi başına düşen kitap sayımız artarsa, işte o zaman daha bilgili ve medenî bir toplum oluruz” dedi. Kitap okuma konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini söyleyen Yıldırım, sadece öğrencilerin değil herkesin kitap okuması gerektiğini belirtti. “Kitap okumak hafızâyı, insanî anlayışı geliştirir” diyen Vali Aziz Yıldırım, “Onun için mutlaka kitap okumak zorundayız, bu yüzden okumanın ne kadar faydalı olduğunu söylesek azdır” dedi.

     İl Millî Eğitim Müdürü Metin İlci de, okulda olduğu kadar hayatta da başarının önde gelen şartlarından birinin okumak olduğunu söyledi. Eğitimin, bireyleri geçmişi öğretip geleceğe göre yetiştirme süreci olduğunu belirten İlci, “Yapacağımız her çalışma küçük gibi görünse de geleceğimizi inşâ etme adına dev bir adım olacaktır. Öğrencilerimizi okuyan, düşünen, düşündüğünü yazabilen, problem çözebilen ve hayâl güçleri zengin birer birey olarak yetiştirmek ancak kitap okumakla mümkün olabilecektir” dedi.

     ANADOLU AJANSI

     16 EKİM 2018

 

202 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir