Klaus Schmidt’in İsmi Göbeklitepe’de Yaşatılacak

 

isediyani

Şanlıurfa (Riha) il topraklarında bulunan Göbeklitepe (Xrabe Reşk) arkeolojik alanındaki kazıların başlatıcısı olan Alman arkeolog Prof. Klaus Schmidt’in ismi ören yerindeki yürüyüş yoluna verildi.

     Şanlıurfa (Riha) il topraklarında bulunan ve dînlerin beşiği kabul edilen Göbeklitepe (Xrabe Reşk) arkeolojik alanındaki kazıların başlatıcısı olan Alman arkeolog Prof. Klaus Schmidt’in ismi ören yerindeki yürüyüş yoluna verildi. Bu ay gerçekleştirilen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda Klaus Schmidt isminin, Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’de yer alan yürüyüş yoluna verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

     Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, Göbeklitepe’nin kent ve ülke turizmine önemli katkı sunduğunu anımsatarak, buranın dünyaya tanıtılmasında Klaus Schmidt’in büyük rol oynadığını belirtti.

     Alman Arkeoloji Enstitüsü’nde görevli Prof. Dr. Schmidt, uzun yıllar Göbeklitepe’deki kazıların başkanlığını yürüttü. Neolitik Dönem’e ait yerleşim yeri Göbeklitepe’nin dünyanın en eski tapınak kalıntıları olduğunu kanıtlayan Schmidt’in, bölgedeki kazılara ilişkin Türkçe, Almanca, İtalyanca ve Rusça kitapları bulunuyor. Göbeklitepe’ye ilişkin birçok bilimsel makale kaleme alan Klaus Schmidt, dünyanın farklı ülkelerinde sergiler açıp, konferanslar verdi.

     Prof. Dr. Klaus Schmidt, 2014 yılı Temmuz ayında tatil için bulunduğu ülkesi Almanya’da geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti.

     Dünyanın en eski “tapınak merkezi’” olduğu belirtilen Göbeklitepe (Xrabe Reşk), bu yılın Temmuz ayında “UNESCO Dünya Kültür Mirası” listesine alınmıştı.

     AJANSLAR

     13 EKİM 2018

 

187 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir