Ortadoğu ve Afrika Ülkeleri Bal Festivali’nde Kürt Arıcılar 2 Altın Madalya Kazandı

 

isediyani

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen Ortadoğu ve Afrika Ülkeleri Bal Festivali’nde Kürt arıcılar 2 altın madalya kazandı.

 

 

     Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen Ortadoğu ve Afrika Ülkeleri Bal Festivali’nde Kürt arıcılar 2 altın madalya kazandı. Kürt arıcılar Muhammed ve Barzan, Beyrut’ta düzenlenen uluslararası festivalde altın madalya kazanarak birinci oldular. Kürdistanlı arıcı Muhammed süzme bal kategorisinde, Barzan ise petek bal kategorisinde birinciliği elde ettiler.

     Muhammed, “Kürdistan balını bütün Arap ve Ortadoğu ülkelerine tanıttığım için çok mutluyum. Balımız çok kaliteli ve şimdiye kadar 5 kez altın madalya kazandık” dedi. Sadece kendi şahsı için değil Kürdistan için de çok mutlu olduğunu ifade eden Muhammed, Kürdistan Hükümeti’nin arıcılık sektörünü desteklemesini istedi. Barzan ise, “Arap ve Afrika ülkeleri genelinde en iyi balın Kürdistan balı olduğunu ispatladık” diye konuştu.

     3 gün süren ve bugün sonra eren festivale Azad Kürdistan’dan bir heyet de katıldı.

     Öte yandan her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ortadoğu ve Afrika Ülkeleri Bal Festivali’nin gelecek sene Azad Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’de düzenlenmesine karar verildiği bildirildi. Kürdistan Arıcılar Birliği Kurucu Üyesi Hatu Beyan, yaptığı açıklamada, “Buradan Kürdistan arıcılar heyetini kutluyorum. Kongre flaması bu kongrede Kürdistan Bölgesi heyetine verildi. Ve oy çokluğuyla kongrenin önümüzdeki yıl başkent Erbil’de yapılmasına karar verildi” dedi.

     Kürdistan Arıcılar Kooperatifi’ne üye 10 bin 600 arıcı bulunuyor. Kooperatif her yıl düzenlenen Ortadoğu ve Afrika Ülkeleri Bal Festivali’ne katılıyor.

     RÛDAW, SEDİYANİ HABER

     7 EKİM 2018

 

380 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir