Hindistan’da 12.000 Yıllık Bilinmeyen Bir Medeniyet Keşfedildi

 

isediyani

Hindistan’ın batısındaki Maharaştra eyaletinde 12 bin yıllık bilinmeyen bir medeniyet keşfedildi.

 

 

     Hindistan’ın batısındaki Maharaştra eyaletinde bulunan ve 12 bin yıllık olduğuna inanılan kaya çizimleri, önceden bilinmeyen bir medeniyete işaret ediyor. Petroglifler olarak bilinen kaya çizimleri, Batı Maharaştra’nın Konkan bölgesinde yer alan binlerce tepecikte keşfedildi.

     Çoğunlukla Ratnagiri ve Rajapur alanlarında keşfedilen, kayalık ve düz tepelerin üzerine kazınmış çizimlerin çoğu binlerce yıldır fark edilmeden günümüze kadar ulaşmış. Çizimlerin çoğu toprak ve çamur katmanlarının altında gizlenmişti. Ancak birkaç tanesi açık duruyordu ve bunlar, bazı bölgelerde yerel halk tarafından kutsal olarak kabul ediliyor ve tapınım görüyordu.

     Kaya çizimlerinin çok çeşitli olması uzmanları hayrete düşürdü; hayvanlar, kuşlar, insan figürleri ve geometrik tasarımların hepsi tasvir edilmişti.

     Petrogliflerin çizilme biçimi ve dünyanın diğer bölgelerinde bulunan çizimlerle olan benzerlikleri, bunların tarihöncesi zamanlarda yapıldığına ve muhtemelen bugüne kadar keşfedilen en eski petroglifler arasında olduğuna inanılmasına neden oldu. Maharaştra Devlet Arkeoloji Bölümü Müdürü Tejas Garge, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Bu petrogliflere dair vardığımız ilk sonuç, M. Ö. 10.000 civarında yapılmış oldukları” dedi.

     Sözkonusu çizimleri, bölgeyi birkaç kez gördükten sonra çizimleri ciddi bir şekilde aramaya başlayan Suzir Risbud ve Menuc Marathe liderliğindeki bir grup araştırmacı buldu. Çizimlerin birçoğu köy tapınaklarında bulundu ve yerel folklorda önemli rol almıştı. Risbud, “Binlerce kilometre yürüdük. İnsanlar bize fotoğraflar göndermeye başladı ve hatta onları bulmak için araştırmamıza okulları da ekledik. Öğrenciler, başka çizimleri bilip bilmediklerini öğrenmek için büyükanne ve büyükbabalarına sordular. Bu bize çok değerli bilgiler sağladı” diyor.

     Araştırmacılar birlikte bölgede 52 köyün içinde ve çevresinde petroglifler buldular. Fakat sadece 5 köy, bu çizimlerin köylerinde var olduğunun farkındaydı. Risbud ve Marathe bunları aktif bir şekilde araştırmanın yanısıra, petrogliflerin belgelenmesinde, çizimleri korumak ve araştırmak için yetkililerle lobi çalışması yapmakta da önemli bir rol oynadı. Garge, çizimlerin tarımla aşina olmayan bir avcı toplayıcı topluluk tarafından yaratıldığını söyleyerek, “Tarım faaliyetlerine dair hiçbir çizim bulamadık. Fakat çizimler avlanmış hayvanları tasvir ediyor ve hayvan formlarının detaylandırılması var. Yani bu insanlar hayvanlar ve deniz canlılarını biliyordu. Bu, yiyecek için avlanmaya bağlı olduklarını gösteriyor” açıklamasında bulundu.

     Petroglifleri yakından inceleyen bir araştırmacı ve sanat tarihçisi olan Şrikant Prazan, bu insanların, çizimlerinde zaman zaman gözlemlediği şeylerden açıkça ilham aldığını söylüyor. Garge ise, “Birçok petroglif, tanıdık hayvanları betimliyor. Köpekbalıkları ve balinaların yanısıra kaplumbağalar gibi amfibiklerin de çizimleri var” diyor.

     Fakat bu durum, bazı petrogliflerin neden Hindistan’da bulunmayan gergedan ve suaygırları gibi hayvanları tasvir ettikleri sorusunu akla getiriyor. Onları çizen insanlar Afrika’dan Hindistan’a mı göç etmişti? Yoksa bir zamanlar Hindistan’da bu hayvanlar mı yaşıyordu?

     Hükûmet, belirlenen 400 petroglifi incelemek için 3, 2 milyon Dolar’lık bir fon ayırdı. Bu soruların en azından bir kısmının cevaplandırılması umuluyor.

     BBC

     1 EKİM 2018

 

356 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir