Sediyani’nin “İskandinavya Seyahatnamesi” Tamamlandı

 

isediyani

“Sediyani Seyahatnamesi”nin 10. cildi tamamlandı. Danimarka, İsveç ve Norveç gezisini kapsayan ve “Vikingler Selam Durdu Ben Âşık Olunca İskandinavya’ya” başlığıyla kaleme alınan bu cilt, 49 bölüm sürdü.

 

     Ülke ülke gezerek yazdığı gezi yazılarıyla bilinen seyyah İbrahim Sediyani’ye ait “Sediyani Seyahatnamesi”nin 10. cildi tamamlandı. Danimarka, İsveç ve Norveç gezisini kapsayan ve “Vikingler Selam Durdu Ben Âşık Olunca İskandinavya’ya” başlığıyla kaleme alınan bu cilt, toplam 49 bölüm sürdü.

     Sediyani, 25 – 29 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirdiği 4 günlük Danimarka, İsveç ve Norveç gezisini gezi bittikten hemen sonra bölüm bölüm kaleme almaya başlamıştı. İlk bölümü 6 Haziran 2017 günü yayınlanan gezinin son bölümü 3 Ekim 2018 günü (bugün) yayınlandı. Gezinin kaleme alınması tam 49 bölüm sürdü.

     İskandinavya topraklarının kadim ülkeleri, modern şehirleri ve birbirinden güzel ada, nehir ve gölleri ile birlikte, “Sediyani Seyahatnamesi”nin bu 10. cildi, okurlarına kapsamlı bir “Viking Dosyası” da sunuyor.

     İbrahim Sediyani, Seyahatname’nin iki önceki cildi (8. cilt) olan Bangladeş gezisinde okurlarına kapsamlı bir “Arakan (Rohingya) Dosyası” sunmuş, bir önceki cildi (9. cilt) olan Hollanda ve Belçika gezisinde de okurlarına kapsamlı bir “Frizya Dosyası” sunmuştu. Bu ciltte (10. cilt) ise okurlar, kapsamlı bir  “Viking Dosyası” okumuş oldular.

     “İskandinavya Seyahatnamesi”nin içinde 32. – 40. bölümleri kapsayan ve toplam 9 bölüm tutan “Viking Dosyası”, gezi dizisinin içindeki en önemli bölümlerdirler.

     “Vikingler Selam Durdu Ben Âşık Olunca İskandinavya’ya” başlığı altında kaleme alınan İskandinavya Seyahatnamesi’nde şu konular işleniyor:

     – Önsöz (bölüm 1)

     – Yolculuğun başlaması. Almanya’nın Frankfurt am Main şehri ile Hansestad Hamburg şehri arasında arabayla yolculuk. (bölüm 2)

     – Almanya’nın eski Doğu eyaletlerinden Mecklenburg – Ön Pomeranya (Mecklenburg – Vorpommern) topraklarına giriş. Berlin Duvarı’nın yıkılışı ve iki Almanya’nın tek Almanya olmasının tarihi. (bölüm 3)

     – Almanya’nın Schleswig – Holstein eyaletinde yolculuk ve Baltık Denizi üzerindeki Fehmarn Adası’na ayak basış (bölüm 4)

     – Almanya’dan Danimarka’ya gemiyle yolculuk (bölüm 5)

     – Baltık Denizi’nin tanıtımı ve deniz hakkında bilgiler. Danimarka’ya ait Lollanda (Lolland) Adası’na ayak basış. (bölüm 6)

     – Lollanda (Lolland) Adası üzerindeki Rødbyhavn köyünde otelde kahvaltı ve ikinci günün başlaması. Ada üzerinde gezinti. (bölüm 7)

     – Lollanda (Lolland) Adası üzerinde, Torrig ve Kragenæs köylerinin arasındaki bir arazide yer alan “Dodekalitten” isimli sanat eserini ziyaret. (bölüm 8)

     – Falster Adası ve Farø Adası (bölüm 9)

     – Bogø Adası (bölüm 10)

     – Barholm Adası ve Møn Adası (bölüm 11)

     – Danimarka’nın en büyük adası olan Zelanda (Sjælland) Adası üzerinde arabayla yolculuk. Skrædderholmen Adası, Amager Adası ve Slotsholmen Adası üzerinden ülkenin başkenti Kopanhag (København)’a varış. (bölüm 12)

     – Kopenhag (København) şehir gezisi (bölüm 13)

     – Danimarkalı dünyaca ünlü çocuk masalları yazarı Hans Christian Andersen tarafından 1837 yılında kaleme alınan “Küçük Denizkızı” (Den Lille Havfrue) adlı masal ve Kopenhag’da dikilen Küçük Denizkızı heykelinin hikâyesi. (bölüm 14)

     – Kopenhag (København) şehri ve tanıtımı (bölüm 15)

     – Danimarka’dan İsveç’e arabayla yolculuk. Danimarka’nın başkenti Kopenhag (København)’dan İsveç’in Malmö şehrine, Öresund Köprüsü (Øresundbroen, Öresundsbron) üzerinden yolculuk. (bölümü 16)

     – Malmö şehrinden Göteborg şehrine yolculuk (bölüm 17)

     – Göteborg’a varış. Buradaki dostlarla tanışma. (bölüm 18)

     – Göteborg’dan Uddevalla’ya yolculuk ve Uddevalla Köprüsü (Uddevallabron) (bölüm 19)

     – İsveç’ten Norveç’e arabayla yolculuk ve Norveç’in başkenti Oslo’ya varış (bölüm 20)

     – Oslo şehir gezisi (bölüm 21)

     – Oslo’daki Tjuvholmen Adası üzerinde gezinti (bölüm 22)

     – Kuzey Denizi’nin tanıtımı ve deniz hakkında bilgiler (bölüm 23)

     – Oslo şehir gezisine devam (bölüm 24)

     – Aasta Hansteen’in biyografisi ve Norveç’teki kadın hareketinin tarihi (bölüm 25)

     – Oslo şehri ve tanıtımı (bölüm 26)

     – Alfred Bernhard Nobel’in biyografisi ve “Nobel Barış Ödülü”nün hikâyesi (bölüm 27)

     – Oslo’daki “Barış Duvarı” (Fredsmuren) ve “insan hakları” için mücadele den insanların portreleri: Carl von Ossietzky, Digna Ochoa y Plácido, Tahir Elçi, Kemal Rauf Resul, Victoire Ingabire Umuhoza, Adnan Hasanpur, Raif Muhammed Bedewî ve Âyet Hasan Muhammed el- Qurmezî (bölüm 28)

     – Norveç’in başkenti Oslo’dan İsveç’in Göteborg şehrine dönüş (bölüm 29)

     – İsveç’te Göteborg şehir merkezinden Göteborg Adalar Bahçesi (Göteborgs Skärgård) adlı takımadalara vapurla yolculuk. Hönö Adası üzerinde gezinti. (bölüm 30)

     – Öckerö Adası ve Hälsö Adası üzerinde gezinti (bölüm 31)

     – VİKİNG DOSYASI (bölüm 32 – 40)

     – Göta Nehri (Göta Älv) ve Nehir Kalesi Köprüsü (Älvsborgsbron) (bölüm 41)

     – Göteborg şehir gezisi (bölüm 42)

     – Göteborg Limanı ve Lilla Bommen (bölüm 43)

     – Ullevi Stadyumu (Ullevi Stadion) ve yapıldığı 1958 tarihinden bu yana bu statta oynanan spor müsabakaları (bölüm 44)

     – Göteborg şehri ve tanıtımı (bölüm 45)

     – İsveç’ten Danimarka’ya gemiyle yolculuk (bölüm 46)

     – Danimarka’ya varış ve Frederikshavn Limanı’nda gemiden iniş (bölüm 47)

     – Danimarka’nın Aarhus şehrinde gezinti ve şehir merkezinde halay (bölüm 48)

     – Final (bölüm 49)

     SEDİYANİ HABER

     3 EKİM 2018

VİKİNGLER SELAM DURDU BEN ÂŞIK OLUNCA İSKANDİNAVYA’YA

(Sediyani Seyahatnamesi, cilt 10)

 

 

574 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir