İnanç Merkezi Urfa’da Eşi Benzeri Görülmemiş Tapınak Bulundu

 

isediyani

Tarihin sıfır noktası ve dînlerin beşiği Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’yi bağrında taşıyan Şanlıurfa (Riha) topraklarında eşsiz bir tarihî kalıntıya daha rastlandı.

 

 

     Tarihin sıfır noktası ve dînlerin beşiği Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’yi bağrında taşıyan Şanlıurfa (Riha) topraklarında eşsiz bir tarihî kalıntıya daha rastlandı.

     En büyük Sin Tapınağı’nın Harran’da olduğu varsayılıyor ancak Harran’da henüz o tapınak bulunmamışken arkeologlar Sin Tapınağı’nın izine Siverek’te rastladı. Duvarlarda tanrıların resmedildiği görülen tapınağın ülkemizde eşi ve benzeri yok…

     Urfa, arkeoloji dünyasının yine gözde kentlerinden biri olmak için önemli bir sırrını gün yüzüne çıkardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izinleri doğrultusunda 2018 yılında Şanlıurfa Müze Müdürlüğü başkanlığında, Göbeklitepe, Urfa Kalesi, Soğmatar Antik Kenti, Harbetsuvan ve Siverek’teki Başbuk köyü kazı çalışmalarına başlandı.

     Siverek ilçesinin Başbuk köyünde yürütülen kazı çalışmalarında, Yeni Asur dönemine tarihlenen, ana kayaya kazılmış oval bir girişe sahip merdivenlerle inilen bir tapınak yapısına rastlandığı öğrenildi. Yapının giriş kısmının sağ tarafında ana kaya üzerinde koyu renkli boya ile; Ay Tanrısı Sin, Yıldız Tanrısı İştar, Güneş Tanrısı Samaş, kanatlı disk halinde Asur olmak üzere 7 adet resim betimlemesi yer alıyor.

     Tanrıların en başında Güneş Tanrısı Şamaş’ın elinde şimşek demeti ile kuzeye bakar şekilde resmedildiği görülüyor. Tanrı Şamaş’ın diğer elinde de bereketi simgeleyen başak bulunuyor. Diğer tanrıların hepsi ise kuzeye bakar şekilde ve tapınağa girenleri karşılar vaziyette resmedilmiş.

     Bunlardan yola çıkan arkeologlar, buranın bir Sin Tapınağı olabileceğini düşünürken, bir açıklamada bulunan Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ, tapınağın benzerine ülkemizde daha önce rastlanmadığına dikkat çekerek, “Resimlerin önünde bir seki, ana kayaya oyulmuş. Muhtemelen hediyelerini bu alana bırakmışlardır. Tünel şeklindeki basamaklı yapının içinde bulunan resimlerin bir benzerine şu ana kadar ülkemizde rastlanılmamıştır. Ülkemize en yakın örnekler Irak’ın Maltai kentinde, Suriye’nin Til- Barsip şehirlerinde rastlanılmaktadır” dedi. Uludağ, “Arkeolojik anlamda çok zengin bir potansiyele sahip ilimizde, Şanlıurfa Müze Müdürlüğünce yürütülen kazılarla Şanlıurfa’da bulunan kültür varlıklarını ortaya çıkararak, bu kültür varlıklarını turizme kazandırmak hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

     Antik çağdan günümüze tarihi şekillendiren yaşamsal döngünün içerisindeki en önemli şehirlerden biri olarak kabul edilen Şanlıurfa’da, Ay tapınımı ilgili bir verinin daha ortaya çıkmasıyla, arkeoloji dünyasının gözünü bir kez daha kente çevirmesi bekleniyor. Eski Urfa’daki paganların en başta Ay Tanrısı Sin olmak üzere çeşitli tanrısal varlıklara taptığı biliniyor. Sin’in güneyde Ur’da “Yüce Işığın Evi”, kuzeyde Harran’da ise “Zevklerin Evi” olarak iki ana tapınağı olduğu varsayılıyor. Harran’da, çivi yazılı tabletlerde de sözü edilen Sin (Ay) Tapınağı henüz bulunamadı. Siverek’teki bu keşif ise, bölgede Sin kültünün bir kez daha ispatı oldu.

     AJANS URFA

     28 EYLÜL 2018

 

897 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir