İnsan Kaç Yaşında?.. Van’da 400.000 Yıllık İnsan Yapımı Çadır Şeklinde Yapılar ve El Baltaları Bulundu

 

isediyani

İnsan kaç yaşında?.. Kürdistan’da Van (Tuşba) ilinin Erciş (Erdîş) ilçesinde yürütülen kazı çalışmalarında, Alt Paleolitik, Orta Paleolitik ve Kalkolitik dönemlere ait 400 bin yıllık insan yapımı çadır şeklinde yapılar ve el baltaları bulundu.

     Kürdistan’da Van (Tuşba) ilimizin Erciş (Erdîş) ilçesinde yürütülen kazı çalışmalarında, ağaçlardan yapılmış 400 bin (400.000) yıllık çadır şeklinde bir yapının kalıntıları bulundu. 2014 yılından beri Meydan Dağı bölgesinde yürütülen çalışmalarda, Alt Paleolitik, Orta Paleolitik ve Kalkolitik dönemlere ait buluntu alanı tespit edildi.

     Dört yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Van Müze Müdürlüğü öncülüğünde, kazı başkanlığını Van Müze Müdürü Erol Uslu’nun, bilimsel danışmanlığını Yüzüncü Yıl Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nden Doç. Dr. İsmail Baykara’nın yürüttüğü Meydan Dağı bölgesindeki yüzey araştırmaları ve kazı çalışmaları sırasında önemli bulgular elde edildi. 15 kişilik ekiple yapılan yüzey araştırmaları ve kazılarda, ağaçlardan yapılan çadır tipindeki barınaklarla, Alt Paleolitik, Orta Paleolitik ve Kalkolitik dönemlerde kullanılan el baltaları ve kesici aletler tespit edildi.

     Yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Doç. Dr. İsmail Baykara, bölgede obsidyen yataklarının olduğunu bildikleri için yüzey araştırmalarını burada sürdürdüklerini belirtti ve çalışmalar sonucunda obsidyenden yapılan birçok yontma taş alet endüstrilerini tespit ettiklerini söyledi. Baykara, alet endüstrileri içinde Alt Paleolitik, Orta Paleolitik ve Kalkolitik dönemlere ait buluntuların yer aldığını söyledi. Doç. Dr. Baykara şunları dedi: “Devam eden projemiz kapsamında 76 lokalite belirlemiş durumdayız. 2017’den bu yana da potansiyeli güçlü olan bir alanda kazı çalışmalarına başladık. 2 yıldır bu alanda kazı yapıyoruz. Kazılarımız çok önemli. Dünyaca önemli olabilecek bir buluntu alanı tespit etmiş durumdayız. Bunlardan birincisi çadır şeklinde bir yapı. Bu yapının 350 – 400 bin yıl öncesine ait olduğunu tahmin ediyoruz. Bu alan şu anlamda önemli: Dünyada 3 tane var. İkisi Afrika’da, biri Fransa’da yer alıyor. Dördüncüsü de Van’da bulunuyor. Bu anlamda çok önemli bir yeri keşfetmiş durumdayız. Bunun dışında çadır alanı içinde ve dışında ve yüzeyde yontma taş dönemine ait bir sürü buluntu tespit ettik.”

     Amerika’dan birçok bilim adamının da bu alana ilgi duyduğunu ve gelecek dönem çalışmalara katılmak istediklerini aktaran Baykara, Türkiye’de Paleolitik Dönem araştırmalarıyla ilgili çalışmaların çok fazla olmadığını söyledi. Bölgede çok fazla araştırmanın yapılmadığını, o nedenle büyük bir açığı da kapattıklarını anlatan Baykara, belirledikleri bölgenin bu anlamda da büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Baykara, “Paleolitik Dönem’in en önemli konularından biri, insanların göç yollarının ortaya çıkarılması. Bu göç yollarında çoğunlukla Afrika’dan kuzeye doğru yönelim vardı ama bunun nerede olduğu, nasıl olduğu sürekli bir tartışma konusuydu. Biz bu konuya da açıklık getirmiş durumdayız.”

     İsmail Baykara, Van şehrinin, insanların Paleolitik Dönem’de durak noktası, yaşadıkları, özellikle yaz dönemlerinde uzunca süre kaldıkları, çadır alanı dedikleri yerde kamp kurdukları ve yaz ayı boyunca sürekli toplandıkları yer olduğunu belirtti. Baykara, Alt Paleolitik Dönem denilen dönemin, geç aşölyen endüstrisinin bölgede bulunduğunu belirterek şöyle devam etti: “Bunun içinde el baltaları, iri kesici aletler, iri yongalar, çekirdek kalıntısı, düzeltili aletler gibi bir sürü çeşidi yer alıyor. Bu yönden çok önemli ve çok sayıda buluntu veriyor. Bu anlamda ülkemizde bilinen en iyi lokalitelerden biri. Biz burada 3 çadır alanını net olarak belirledik ve potansiyeli en yüksek olan alanda da kazı çalışması yaptık. Bazalt kökenli kayaçlar daire şeklinde dizilmiş, etrafına o dönemde buralar ormanlık alanlar olduğu için oradan koparılan parçalarla büyük bir çadır alanı yaratılmış durumda. Kazı çalışmalarına destek bekliyoruz. Burada doğal açık hava müzesi yapılabilir, böylelikle turizme kazandırılmış olur. Yürüyüş alanları oluşturulabilir. Bu yürüyüş yolu içine birçok Paleolitik buluntu yerleri var. İnsanlar gelerek burada taşları görebilirler. Sonuçta Van’da 2 bin 200 m yükseklikte bulunan buluntu alanı. Yürüyüş yolunun devamında Meydan Dağı Krater Gölü var. Oraya çıkılabilir. Turizme kazandırılan güzel bir yürüyüş yolu olabilir.”

     Türkiye’de birçok alanda çalışma yaptıklarını ve her yerde farklı parçalar bulduklarını sözlerine ekleyen Baykara, Van’daki alanda hepsinin bir arada olduğunu, hiç görmedikleri parçalarla karşılaştıklarını, bunun da kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

     ANADOLU AJANSI, SEDİYANİ HABER

     26 EYLÜL 2018

 

547 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir