Dünyanın İlk “Pozitif Enerjili” Şehri Norveç’te İnşâ Ediliyor

 

isediyani

Norveç’in ikinci büyük şehri Bergen yakınlarındaki Lysenparken içinde inşâ edilecek yepyeni bir şehrin, dünyanın ilk “pozitif enerjili” şehri olması planlanıyor.

 

     Norveç’in ikinci büyük şehri Bergen yakınlarındaki Lysenparken içinde inşâ edilecek yepyeni bir şehrin, dünyanın ilk “pozitif enerjili” şehri olması planlanıyor. Şehir, veri merkezi tarafından çevrelenen toplam 600 bin m²’lik bir ofis alanı içerisinde kurulacak.

     Lyseparken, hem hanelerin hem de işyerlerinin enerji kullanımını veri merkeziyle azaltmanın sağlanacağı bir şehir halinde tasarlanacak.

     Os Belediyesi adına projeyi yürüten Fredrik Seluissen, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. “İlk amacımız, yerel ve yenilenebilir kaynaklar kullanarak kendine yetebilen bir şehir inşâ etmek” diyen Seluissen, “Projenin teorik olarak yapılabileceğine karar verdikten sonra neden daha ileri gitmeyelim diye düşündük. Amacımız ‘pozitif enerjili’ bir şehir yaratmanın yanında düzgün işleyen bir iş modeli oluşturmak” değerlendirmesinde bulundu.

     Veri merkezinin inşâsına henüz başlanmış değil. 2018 sonuna doğru Lyseparken’ın demo projesinin basına tanıtılması bekleniyor. Toplamda 3000 ile 5000 haneye evsahipliği yapması beklenen, yüzlerce farklı işlerinin de eşlik etmesi beklenen şehrin pilot uygulaması 2021 yılında karşımızda olacak.

     AJANSLAR

     24 EYLÜL 2018

 

397 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir