İran’da 20 Milyon Yıllık Fildişi Fosili Bulundu

 

isediyani

İran’ın Erdebil eyaletindeki Kevser kentinde Miyosen jeolojik devrinden kalma 20 milyon yıllık fildişi fosili bulundu.

 

     İran’ın Erdebil eyaletindeki Kevser kentinde Miyosen jeolojik devrinden kalma 20 milyon yıllık fildişi fosili bulundu.

     Erdebil Çevre Müdürü Muhammed Xwûdâperest, ülkenin kuzeybatısındaki Erdebil eyaletinde bulunan Kevser kentindeki demiryolu çalışmaları esnasında Miyosen jeolojik devrinden kalma 20 milyon yıllık iki parça Mastodon türü fildişi fosili bulunduğunu açıkladı. Xwûdâperest, bulunan iki parça fildişi fosillerinin her birinin 1 m uzunluğunda olduğunu ve yapılan ilk incelemelere göre bunun Miyosen jeolojik devrine ait olduğunun tespit edildiğini belirtti.

     Kayaya yapışık olarak bulunan fildişi fosillerinin üç günlük titiz çalışma sonucu çıkarıldığını ve detaylı araştırmalar için Doğal Tarih Müzesi’ne kaldırıldığını kaydeden Xwûdâperest, son iki senede bölgede yapılan kazı çalışmalarında ayrıca zürafa, inek ve at türlerine ait diş, çene ve ayak fosillerinin bulunduğunu ifade etti.

     Miyosen, jeolojik devirlerden Üçüncü (Senozoik) Zaman’ın Neojen Dönemi’ne ait bir bölümdür. Günümüzden 23 milyon 30 bin yıl ilâ 5 milyon 33 bin yıl öncesine karşılık gelirken, Mastodon ise file benzeyen ve nesli tükenmiş tarih öncesi hayvanlara verilen ad. Mastodonlar ilk olarak 40 milyon yıl önce Kuzey Afrika’da yaşadı. Zamanla Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’nın diğer bölgelerine yayıldı.

     AJANSLAR

     24 EYLÜL 2018

 

365 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir