Beyazdeniz Kıyılarında En Eski Hayvan Fosili Bulundu: 558 Milyon Yıllık

 

isediyani

Rusya ile Finlandiya arasındaki Beyazdeniz kıyılarında 558 milyon yıllık hayvan fosili bulundu. Bu, şimdiye dek keşfedilen en eski hayvan kalıntısı.

 

 

     Rusya ile Finlandiya arasındaki Beyazdeniz kıyılarında 558 milyon yıllık hayvan fosili bulundu. Bu, şimdiye dek keşfedilen en eski hayvan kalıntısı.

     Keşfedilen 558 milyon yıllık canlı fosilinde yağ molekülleri tespit edildi. Bir benzeri Aborjinya’da 70 yıl önce bulunan ve o gün bugündür hayvan mı yoksa bitki mi olduğu tartışılan dickinsonia fosilinin gizemi de yeni fosil sayesinde çözülmüş oldu.

     Bilim insanları, Beyazdeniz’de bulunan hayvan fosilinim bugüne dek kayıtlara geçen en eski hayvan fosili olduğunu belirttiler. Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU)’nden araştırmacılar, ediakara dönemine ait 558 milyon yıllık dickinsonia soyağacına mensup çok hücreli canlının fosilinde yağ molekülleri tespit etti. Bilim insanları, bunun canlının hayvan türü olarak sınıflandırılması için yeterli kanıt sağladığını belirtti.

     Görünüş olarak kaburga benzeri ayrımlara sahip dev bir deniz anasını andıran 1, 4 m uzunluğundaki fosil, kayıtlara geçen en eski hayvan fosili oldu.

     Bilim insanları, yeryüzünde ilk çokhücreli kompleks organizmaların ortaya çıktığı ediakara dönemine ait canlıları karakterize etmekte zorlanıyor. Bugüne dek farklı araştırmacılar bu canlıları amip, yosun, mantar veya parazit olarak sınıflandırırken, bunların bitkiler ile hayvanlar arasında bir geçiş formu olduğu ileri sürüldü. Ediakara dönemine ait bir fosilde yağ molekülleri bulunmasıyla paleontolojinin en büyük gizemlerinden biri çözülmüş oldu. Aborjinya’daki 70 yıllık tartışma da böylece bitti Fosilin bir benzeri 70 yıl önce Aborjinya’da bulunmuş ama ne olduğu tespit edilememişti.

     SCIENCE, AJANSLAR

     21 EYLÜL 2018

 

348 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir