Suudî Arabistan Televizyonunda İlk Kadın Spiker

 

isediyani

Teokratik bir rejimle yönetilen Suudî Arabistan’da ilk kez ülkenin resmî televizyon kanalında bir kadın spiker “ana haber bülteni”ni sundu.

 

     Teokratik bir rejimle yönetilen Suudi Arabistan, “2030 Vizyonu”nun hedeflerinden birini daha hayata geçirdi. Ülkenin resmî televizyon kanalı olan “Es- Sûudiyye” kanalında ilk kez bir kadın spiker “ana haber bülteni”ni sundu.

     Dün ilk kez “ana haber bülteni”nde Wiam ed- Dahil adlı kadın spiker seyircinin karşısına çıktı. Dahil, kanalın ve “ana haber bülteni”nin yeni yayın döneminin tanıtımı dolayısıyla bülteni spiker Ömer en- Neşvan ile birlikte sundu.

     Lübnan’daki Amerikan Üniversitesi Basın Bölümü’nden mezun olan Wiam Dahil, daha önce Londra merkezli El- Hayat gazetesi, Katar merkezli El- Cezire televizyonu ve El- Arab televizyonu gibi tanınmış medya kuruluşlarında çalıştı.

     Riyad yönetimi son bir yıldır kadınlara yönelik yaptığı reformlarıyla dikkat çekiyor. “2030 Vizyonu” ülkede köklü dönüşümlerin yaşanacağı sinyallerini vermişti, öyle de oldu. Suudî Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulazîz es- Sûud’un başlattığı sosyal reform dalgası sürüyor. Suudî Arabistan’da önceki iktidarlar döneminde “toplumun karşı çıktığı” gerekçesiyle kadınlara yönelik birçok yasak bulunuyordu.

     AJANSLAR

     21 EYLÜL 2018

 

332 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir