HDP Eski Milletvekili İbrahim Ayhan Vefat Etti

 

isediyani

Bir dönem BDP’de, iki dönem de HDP’de “Şanlıurfa (Riha) milletvekilliği” yapan İbrahim Ayhan, Erbil (Hewlêr)’de geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 

     Bir dönem Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)’nde, iki dönem de Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nde “Şanlıurfa (Riha) milletvekilliği” yapan İbrahim Ayhan, gece saat 01:00 sularında Azad Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’de geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. İbrahim Ayhan, 50 yaşındaydı.

     Vefat eden İbrahim Ayhan, memleketinde toprağa verilecek. Aynı zamanda ziraat mühendisi olan siyasetçi Ayhan, evli ve iki çocuk babasıydı.

     İBRAHİM AYHAN KİMDİR?

     10 Şubat 1968 tarihinde Şanlıurfa (Riha) ili Siverek (Gırê Sor) ilçesinde dünyaya gelen İbrahim Ayhan, ilk ve ortaöğrenimini memleketi Siverek’te, lise öğrenimini ise Adana (Kilikya)’da tamamladı.

     1994 yılında Van (Tuşba)’daki 100. Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nden mezun olan Ayhan, 1997 yılında Urfa’da öğretmenlik mesleğine başladı. 1997 – 2007 yılları arasında Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim – Sen) Şanlıurfa şube yöneticiliği ve şube başkanlığı görevlerinde de bulunan Ayhan, yaptığı sendikal faaliyetler nedeniyle Kastamonu (Kastamonya)’ya sürgün edildi.

     2007 Genel Seçimleri’nde öğretmenlik ve sendikal faaliyetlerinden istifa ederek Demokratik Toplum Partisi (DTP)’nin “Bin Umut Adayları” listesinden “bağımsız milletvekili adayı” olarak seçimlere katıldı.

     1 Ekim 2010 tarihine kadar DTP ve BDP Şanlıurfa il başkanlığı görevi yapan İbrahim Ayhan, 1 Ekim 2010 tarihinde “KCK operasyonları” kapsamında gözaltına alınarak tutuklandı.

     İbrahim Ayhan, 2011 yılında BDP’nin bağımsız adaylarla girdiği genel seçimlerde cezaevindeyken “Şanlıurfa milletvekili” seçildi.

     3 Ocak 2014’te Anayasa Mahkemesi’nin tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali iddiâsıyla yaptıkları başvuruyu haklı bulması sonucu tahliye edildi.

     50 yaşında vefat eden İbrahim Ayhan, evli ve iki çocuk babasıydı.

     Sediyani Haber olarak bizler de hayatını kaybeden İbrahim Ayhan’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine, sevenlerine ve tüm HDP camiâsına sabr ve başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     20 EYLÜL 2018

 

382 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir