Kürdistan’daki Şanidar Mağarası’nda Yeni Neandertal Bireyler Bulundu

 

isediyani

Güney Kürdistan’da yer alan Şanidar Mağarası’nda 1950’den beri bulunan neandertal kemiklerinden sonra, bu kez de iki farklı yetişkine ait kemikler bulundu.

 

     Arkeologlar, Güney Kürdistan’da yer alan Şanidar Mağarası’nda, 1950’den beri bulunan neandertal kemiklerinden sonra, bu kez de iki farklı yetişkine ait kemikler buldu.

     Bundan beş yıl önce, Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Britanya’daki Cambridge Üniversitesi ile, başkent Erbil (Hewlêr)’in Barzan bölgesindeki Bradost Dağı’nda bulunan neandertal kemiklerini araştırmak ve kazmak için bir grup arkeolog getirmek üzere bir anlaşma imzaladı. Geçmişte, arkeologlar Şanidar Mağarası’nda 10 neandertal bireye ait kemikler bulmuştu ve bu sayı, yeni bulunanlarla beraber toplam 12 bireye çıktı.

     Paleoantropolog Dr. Emma Pomeroy, “Burada yetişkin bir neandertale ait bir kafatası bulduk. Taşlar ve üstündeki toprak tarafından oldukça kötü bir şekilde ezilmişti, fakat açıkçası oldukça tüm halde sayılır. Alt çeneyi, üst çeneyi, dişleri ve göz yuvalarını görebiliyoruz. Yani umarım kazıyı tamamladığımızda bu bireyi yeniden canlandırabiliriz (rekonstrüksiyon). Yani bir birey üstte ve diğeri onun altında gömülmüş ve kasıtlı olarak bu mezarların üstüne bir taş konmuş gibi duruyor” dedi.

     Pomeroy, merak ettikleri sorulardan birinin de, neandertallerin aynı zamanda mı gömüldükleri yoksa ölülerini gömmek için bölgeye geri mi döndükleri olduğunu söyledi. Ekibin çeşitli açılardan, çeşitli kurumlardan ve daha başka alanlarda uzmanlardan oluşan bir dizi kullanarak konuya yaklaştığını söyleyen Pomeroy,  “Sonuç olarak yaklaşık 12 kişiyiz ve hepimiz farklı özelliklere sahibiz. Bazılarımız toprak üzerine uzmanlaşmışken, ben ise neandertal kemiklerinde uzmanlaştım. Bazıları da çevreyi veya kullandıkları aletleri, burada yedikleri hayvanları öğrenmeye odaklandılar. Bu yüzden burada nasıl yaşadıkları, hayatlarının neye benzediği ve grup üyeleri öldüğünde yaptıkları şey hakkında güçlü bir resim oluşturmayı umuyoruz” açıklamasında bulundu.

     Daha önce, arkeologlar 35 bin ilâ 65 bin yıl öncesine dayanan mağarada on farklı neandertal kalıntısı buldular. 60 yıl önce arkeolog Ralph Solecki, ilk olarak 1951 – 60 yılları arasında kazı yapan ekibiyle birlikte Şanidar Mağarası’ndaki dokuz neandertal’in kalıntılarını keşfetti.

     Şu anda kazıda çalışan bir başka arkeolog olan Chris Hunt, “Şanidar Mağarası, gezegendeki arkeoloji için en önemli yerlerden biri. Onyıllar önce bulunan neandertal kemiklerinin çoğu çok kırıktı, fakat Solecki işini yaptığı zaman, arkeolojik bilim çok az gelişmişti. Çok sevindik çünkü yeni iskelet kanıtlarımız ve özellikle yeni bir kafatasımız var. Bu çok heyecan verici. Bu konuda yapılması gereken pek çok bilimsel analiz var. Fakat bunu yapabilmemiz için, çok dikkatli bir şekilde, mağaradan çıkarmamız gerekiyor” dedi. Hunt, bu keşfin arkeoloji için muazzam bir hazine olduğuna inanıyor: “Bu bir bilgi hazinesidir. Altın yok, yakut yok, ama bilgi var. Ve paha biçilemez.”

     ARKEOFİLİ

     18 EYLÜL 2018

 

703 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir