Koreliler Kucaklaştı | Güney Kore Lideri Pyongyang’da

 

isediyani

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki buzlar eriyor. Güney Kore lideri Mun Ce İn, Kuzey Kore lideri Kim Cung Un ile buluşmak için Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a gitti.

 

     Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki buzlar eriyor. Güney Kore lideri Mun Ce İn, Kuzey Kore lideri Kim Cung Un ile buluşmak için Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a gitti.

     İki lider, Pyongyang’da biraraya geldi. Buluşmada liderler birbirleriyle, eşleri de birbirleriyle samimî bir şekilde kucaklaştılar. Yüzlerce Kuzey Koreli, karşılama töreni sırasında Kore Yarımadası ve Kuzey Kore bayraklarıyla Güney Kore liderini selamladı. 11 yıldan bu yana ilk kez Güney Koreli bir lider Kuzey Kore’yi ziyaret ediyor.

     İki lider, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmasını da görüşecek. Güney Kore hükûmet çevrelerinin verdiği bilgiye göre, Güney Kore lideri Mun Ce İn, Kuzey Kore lideri Kim Cung Un ile buluşmasında Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanmasına dair çerçeveyi, Kore Yarımadası’ndaki savaş halinin ve kardeş kavgasının resmî olarak sona erdirilmesini öngören bir bildiri ile birleştirmeyi önerecek.

     Güney Kore lideri İn’in üç gün sürecek temaslarında en önemli gündem maddesi Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması süreci. ABD ve Kuzey Kore yönetimi arasında bu konuda başlatılan süreç istenildiği kadar hızlı ilerlemiyor. ABD ve Kuzey Kore yönetimi, nükleer silahlardan arınma süreci konusunda uluslararası toplumu tamamen ikna edebilmiş değil.

     Birleşmiş Milletler (BM)’in Siyasî İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary Anne DiCarlo yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetleri ve füze programlarına devam ettiği yönünde emareler bulunduğunu söyledi. Zirve aynı zamanda ABD ile Rusya arasında Kuzey Kore’ye yaptırımların uygulanması konusundaki gerginlik yaşandığı bir dönemde yapılıyor. ABD Rusya’yı BM’nin Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarını uygulamaktan kaçınmakla suçluyor. ABD’nin BM Büyükelçisi Nimrata Randhawa Haley dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın “uluslararası toplumu aldattığını ve şimdi yakalandığını” söyledi.

     Kuzey Kore lideri Un, Nisan ayında Panmunjom’da Güney Kore lideri İn ile, Haziran ayında ise Singapur’da ABD Başkanı Donald John Trump’la yaptığı görüşmelerde, ülkesinin prensipte nükleer silahlardan arınmaya hazır olduğunu belirtmişti. Kuzey Kore ve ABD arasında bu konudaki görüşmeler daha sonra tıkandı. Ağustos ayında Trump, ABD Dışişleri Bakanı Michael Richard Pompeo’nun Pyongyang’a yapacağı ziyaretin bu konuda yeterince ilerleme sağlanamadığı gerekçesiyle iptal edildiğini açıklamıştı.

     AJANSLAR

     18 EYLÜL 2018

 

357 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir