Aswan’daki Kum Umbu Tapınağı’nda Sfenks Bulundu

 

isediyani

Mısır’ın Aswan kenti yakınlarında bulunan firavunî Kum Umbu Tapınağı’nda bir sfenks heykeli bulundu.

 

 

     Arkeologlar, Mısır’ın Aswan kenti yakınlarında bulunan firavunî Kum Umbu Tapınağı’ndan su çekerken bir sfenks heykeli buldu.

     Mısır Eski Eserler Bakanlığı, yaklaşık 28 cm genişliğinde ve 38 cm boyunda olan efsanevî yaratık heykelinin, kumtaşından yapıldığını söylüyor. Sözkonusu sfenks heykeli, muhtemelen Mısır’ı M. Ö. 305 – M. Ö. 30 arası yöneten Greko – Makedon Ptolemaik Hanedanı’na kadar uzanıyor. Tapınakta ayrıca iki adet Kral V. Ptolemaïos kabartması bulundu.

     M. Ö. 210 – M. Ö. 180 arası hüküm süren V. Ptolemaïos’un taç giymesinden sonra, kutsal Menf kentindeki papazlar, soylu işlerini listeleyen ünlü Rosetta Taşı’nı çıkardılar. Rosetta Taşı, yüzyıllar sonra, uzmanların Antik Mısır hiyerogliflerini okumayı öğrenmelerine yardımcı oldu.

     Sfenks heykelinin bulunduğu Kum Umbu Tapınağı, V. Ptolemaïos’un oğlu VI. Ptolemaïos’un hükümdarlığı sırasında inşâ edilmişti ve ikiz tanrılar Sobek ve Haroeris’e adanmıştı.

     Aswan Eski Eserler Bölümü Müdürü Abdulmuneym Said, uzmanların, bu heykelin amacı hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla çalışma yürüteceğini söylüyor.

     Sfenks, Antik Mısır’da kraliyet gücünü temsil ediyordu; bir aslanın fiziksel gücü ile bir kralın dünyevî gücünü birleştiriyordu. Cize Piramitleri’nin yanında bulunan Büyük Sfenks ise bunların en büyüğü ve en ünlüsüydü. 20 m boyunda ve 57 m uzunluğundaki Büyük Sfenks’in, M. Ö. 2558 – M. Ö. 2532 arası hüküm süren Dördüncü Hanedan Kralı Xefren’in saltanatı sırasında kireçtaşına oyulmuş olduğuna inanılıyor.

     BBC

     17 EYLÜL 2018

285 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir