Bingöl’de İlk Kez Kivi Yetiştirildi

 

isediyani

Bingöl (Çêwlîk) ilimizde ilk kez kivi yetiştirildi. Bingöllü çiftçi Muhittin Polat’ın Güveçli (Velan) köyündeki evinin bahçesine diktiği kivi fidanları ilk meyvelerini verdi.

 

 

     Bingöl (Çêwlîk) ilimizde ilk kez kivi yetiştirildi. Bingöllü çiftçi Muhittin Polat’ın il merkezine bağlı Güveçli (Velan) köyündeki evinin bahçesine diktiği kivi fidanları ilk meyvelerini verdi.

     Uzun yıllar kent dışında inşaat sektöründe çalıştıktan sonra köyüne dönen iki çocuk babası Muhittin Polat, merkeze 8 km uzaklıktaki Güveçli (Velan) köyünde çiftçilik yapmaya karar verdi. Bir süre yaptığı araştırmaların ardından, köylülerin “yetişmez’” demesine rağmen bahçesine kivi fidanı dikti. Polat, Rize (Rhiza) ilinden getirdiği kivi fidanlarını bahçesine dikti, özel damla sulama sistemi ile de sürekli nemli tuttu.

     Kivi fidanları 6 yıl sonra ilk kez meyve verirken, köylüler bu duruma şaşırdı. Polat, “Çevremdekiler ‘burada olmaz’ dediler, kivinin nemli yerlerde yetiştiğini söylediler. Ben denemek istedim ve yetiştirebileceğime inandım, 6 yıl sonra meyve verdi” dedi.

     Çocukluğundan beri tarım işlerine meraklı olduğunu anlatan Polat, “Bahçemde hemen hemen herşeyi yetiştirmeye çalışıyorum. Kiviyi araştırdım, Bingöl’de denemek istedim. Çevremdekiler ‘burada olmaz’ dediler, yetişebileceğine inanmadılar. Kivinin havasının nemli olan yerlerde yetiştiğini, burada mümkün olmayacağını söylediler. Ben de denemek istedim ve yetiştirebileceğime inandım, sabrettim ve başardım” dedi.

     Devletin destek vermesi halinde arazisinde sera kurup muz da yetiştirmek istediğini söyleyen Muhittin Polat, “Devlet yardım ederse, 30 hektarlık sulu arazime sera kurup kivi üretimini artıracağım. Evimin bahçesinde de gül, erik, kayısı, elma, kiraz gibi ürünleri aşılıyorum. Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de bana çok yardımcı oldu. İncir de yetiştirdim, bol bol yedim. Cennet hurması, muz, kestane, fındık gibi ürünleri de yetiştirmeyi düşünüyorum. Sera kurabilirsem, kesinlikle muz da üreteceğim” diye konuştu.

     Bingöl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, kentte son yıllarda yapılan barajlarla nem oranının arttığını ve ikliminin daha ılıman hale geldiğini söyledi. Bahadır, subtropik iklim meyvesi olan kivinin ekonomik olarak yetiştirilip yetiştirilemeyeceği konusunda kurum tarafından araştırmalar yapılacağını ve çiftçi Muhittin Polat’a bu konuda her türlü teknik desteğin verileceğini ifade etti.

     Kivi fidanlarını her gün nemli tutan ve damla sulama sistemi ile sulayan Polat, ilk kivi hasadını yapmaya hazırlandığını söyledi.

     AJANSLAR

     18 EYLÜL 2018

 

433 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir