20 Yıllık Etiyopya – Eritre Savaşı Sona Erdi

 

isediyani

Etiyopya ve Eritre arasında sınır anlaşmazlıklarından dolayı 1998 yılından bu yana süren savaş ve kargaşa, Suudî Arabistan’ın Cidde kentinde imzalanan barış anlaşmasıyla son buldu.

     Afrika Boynuzu ülkeleri Etiyopya ve Eritre arasında sınır anlaşmazlıklarından dolayı 1998 yılından bu yana süren savaş ve kargaşa, Suudî Arabistan’ın Cidde kentinde imzalanan barış anlaşmasıyla son buldu.

     Suudî Arabistan resmî haber ajansı SPA’da yer alan habere göre, Suudî Arabistan Kralı Selman bin Abdulazîz’in evsahipliğinde Cidde kentinde biraraya gelen Etiyopya Başbakanı Abiyyi Ahimad Alii ile Eritre Devlet Başkanı İsayas Afewerki, barış anlaşmasına imzalarını attı. Kral Selman iki lidere de “Kral Abdulazîz Nişanı” tevdi etti.

     İmza törenine Suudî Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman bin Abdulazîz el- Suud, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Manuel de Oliveira Guterres ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid bin Sultan el- Nehyan da katıldı.

     Etiyopya ve Eritre liderlerinin Temmuz ayında yaptığı karşılıklı ziyaret sonrasında taraflar arasındaki buzlar erimiş, “Ortak Barış ve Dostluk Deklarasyonu”na imza atılmıştı. Barış anlaşması sonrası iki ülke büyükelçiliklerini de karşılıklı olarak yeniden açma kararı almıştı.

     Eritre’nin 1993 yılında Etiyopya’dan bağımsızlığını kazanmasının ardından iki ülke arasında sınır anlaşmazlıkları nedeniyle 1998 – 2000 yıllarında yaşanan savaşta onbinlerce kişi hayatını kaybetmişti. Cezayir’de 2000 yılında imzalanan anlaşmanın ardından Etiyopya’nın bazı tartışmalı alanlardan çekilmeyi reddetmesi üzerine iki ülke arasındaki gerginlik devam etmişti.

     SPA, AJANSLAR

     16 EYLÜL 2018

 

461 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir