Kanada’da 50 Bin Yıllık Donmuş Kurt ve Geyik Bulundu

 

isediyani

Kanada’nın altınlarıyla ünlü Klondike bölgesinde altın madencileri tarafından 50 bin yıllık donmuş kurt ve ren geyiği bulundu.

 

 

 

     Kanada’nın altınlarıyla ünlü Klondike bölgesinde altın madencileri tarafından 50 bin yıllık donmuş kurt ve ren geyiği bulundu. Donarak mumyalanmış iki buzul çağı memelisi (bir kurt yavrusu ve bir ren geyiği) 2016 yılında bölgedeki altın madencileri tarafından keşfedildi ve geçtiğimiz gün Yukon topraklarındaki Dawson’da düzenlenen bir törenle duyuruldu. Fosil kayıtlarında kürk, deri ve kas dokularının korunması son derece nadir görülen bir durum, ancak 50 bin yıldan daha eski olan bu örneklerde, bu dokuların her üçü de mevcut.

     Donmuş kurt yavrusu, kafası, kuyruğu, patileri, derisi ve tüyleri de dahil olmak üzere vücûd bütünlüğünü korur vaziyette bulundu. Ren geyiği yavrusu ise baş, gövde ve iki ön bacağı sağlam olarak kısmen korunmuştu.

     Yerel paleontolog Grant Zazula, “Bildiğimiz kadarıyla, bu bulgu, dünyada şimdiye kadar bulunan tek mumyalanmış buz çağı kurdu” diyor. Des Moines Üniversitesi’nde buzul çağı memelileri üzerine çalışan bir etobur morfoloğu olan Julie Meachen da, “Grant bana fotoğrafları gönderdiğinde ve katılmamı istediğinde gerçekten çok heyecanlandım” ifadesini kullanıyor. Aynı zamanda donmuş kurt yavrusu üzerinde araştırma yapacak olan Julie Meachen ise, “Neyle ilişkili olduğunu görmek için mikro DNA testine bakmak ve hâlâ orada bağırsak bakterileri olup olmadığını görmek için Antik DNA testi yapmak istiyoruz” açıklamasında bulunuyor.

     Dünyadaki diğer araştırmacılar da bu antik yırtıcı hayvanın ve avının keşfine benzer bir heyecanla tepki gösterdi. Zira, gelecekte, ölüm nedeni, diyet, sağlık, yaş ve genetik gibi faktörlerin araştırılmasını sağlamak için yeterince iyi korunmuşlardı. Edinburgh Üniversitesi’nden Elsa Panciroli, “Buz Çağı’ndan kalma kurt kemikleri, Yukon’da nispeten yaygın, ancak deri ve kürküyle birlikte korunan bir hayvan bulmak oldukça istisnaî bir durum. Bu bulgu, Buz Çağı dünyasını gözümüzde canlandırmaya yardımcı olabilecek bir bakış sağlıyor” diyor. Oxford Üniversitesi’nden tarihleme uzmanı Thomas Higham da, “Kalıntılar oldukça heyecan verici, çünkü onbinlerce yıllık bir hayvanla yüzyüze bağlantı kurmamızı sağlıyor ve çok daha yeni gözüküyorlar” şeklinde konuşuyor.

     Kurt ve ren geyiğinin de, yünlü mamut gibi diğer hayvanlarla birlikte kuru bir tundra doğal ortamda yaşadığına inanılıyor. Leicester Üniversitesi’nde bir paleobiyolog olan Jan Zalasiewicz, derinin ve kürkün korunmasının, bu hayvanların soğuk bir dönemde yaşadıklarını gösterdiğini söyleyerek şunları diyor: “Daha kuru ve daha kurak bir iklim, derinin ve kürkün korunmasına yardımcı olur ve bu durum, iklim daha da soğuduğunda gerçekleşir. Buradaki önemli nokta, cesetleri bu kurak koşullarda dondurarak kurutmak ve gömmek için bir yol bulmaktır. Kurutmak ve dondurucuya çok hızlı bir şekilde koymak için bir yol bulmanız gerekir.” Panciroli de bu konuda, “Umarım bu kurt üzerinde yapılacak daha fazla araştırma, şu anda Yukon’da yaşayan kurt popülasyonları hakkında yeni bilgiler sağlayabilecek antik DNA verebilir. Örneğin, nereden geldi ve modern kurtlarla nasıl bir ilişkisi var?” diyor.

     THE GUARDIAN, ARKEOFİLİ

     14 EYLÜL 2018

 

328 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir