Iğdırlı Hamarat Kadın Nevruz Sadak’ın Erişteleri Avrupa’daki Sofraları Donatıyor

 

isediyani

Kürdistan’ın yöresel lezzetlerinden el yapımı erişte, Avrupa’daki sofraları donatıyor. Iğdır (Reşqelas) ilimizde yapılan erişteler, kentte bir kadın girişimcinin açtığı işletmeyle Avrupa’ya ihraç ediliyor.

     Kürdistan’ın yöresel lezzetlerinden el yapımı erişte, Avrupa’daki sofraları donatıyor. Iğdır (Reşqelas) ilimizde kadınların kışa hazırlık amacıyla hazırladığı ve zamanla farklı aroma ve türlerde yapılmaya başlanılan erişteler, kentte bir kadın girişimcinin açtığı işletmeyle Avrupa’ya ihraç ediliyor.

     Iğdır Organize Sanayi Bölgesi’nde Nevruz Sadak tarafından kurulan fabrikada, kentin yöresel lezzetlerinin yanısıra “kadın eli değmiş” erişteler de üretiliyor. Üretimini kadınların gerçekleştirdiği sade, domatesli, biberli başta olmak üzere birçok lezzete sahip erişteler, başta İtalya olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesine gönderiliyor.

     Hamarat kadın Nevruz Sadak, yaptığı açıklamada, Iğdır’ın bilinen eriştesini, işletmelerinde kadınların ellerinde işleyerek dünya pazarına sunduklarını söyledi. Erişteleri yöresel usûllülerle hazırladıklarını belirten Nevruz Hanım, “Eriştenin tarladan sofraya gelen her aşamasında yöresel yöntemleri kullanıyoruz. Tarlada buğdayın ekiminden değirmende öğütülmesine, buradan hamur haline getirilmesi ve anne eli değmiş şekilde işlemesine kadar hepsinde yöreye özgü yöntemler kullanıyoruz, bu da ürünümüzü doğal kılıyor” diye konuştu. Nevruz Sadak, erişteye geleneksel lezzet kazandırılması için geçmişteki üretim aşamalarının gerçekleştirildiğini vurgulayarak, “Eriştemizin eski alışık olduğumuz sadesini, fesleğenlisini, domateslisini, şekilli olmak üzere birçok çeşidini üretiyoruz. Üretim aşamasında özellikle Iğdır’da bu işi bilen, yıllarca tecrübe edinmiş, çalışan kadınlarımızın ellerinde üretiyor, doğal tadını alması için güneşte kurutuyor, daha sonra da fırınlıyoruz” ifadelerini kullandı.

     Ürünlerin beğenildiğini anlatan Sadak, erişteleri önce Almanya’ya gönderdiklerini, bu ülkedeki firmalarının ürünleri başka ülkelere pazarladığını anlattı. Nevruz Sadak, “Eriştemiz özellikle İtalyan mutfağında ilgi görüyor ama bunun yanında orada yaşayan vatandaşlarımız da bu ürünümüzü tercih ediyor. Özellikle eski tadı bilen, o doğallığı tadan, o özlemi çeken birçok vatandaşımız bu ürünümüzü tüketiyor. Yani Iğdır’da üretilen erişteyi Alman, İtalyan ve Anadolu sofralarına sunuyoruz” şeklinde konuştu.

     Nevruz Sadak’ın kardeşi işletmeci Aslıhan Sadak da Avrupa’daki gıda sektörlerinin ihtiyaç ve gereksinimlerinden dolayı Türkiye’de doğal kaynaklı ürünlerden ham madde elde ederek Almanya’daki firmalarına gönderdiklerini belirterek, “Bu ürünlerimizi Almanya’da işleyerek dünya pazarına sunuyoruz. Iğdır’da aklınıza gelebilecek her ürünü işliyoruz. Bunun en önemlisi yöresel ürünlerimizden eriştemizdir” dedi.

     Kentte üretilen erişte ve diğer yöresel ürünlerin Almanya ve İtalya’nın yanısıra Avrupa’nın birçok ülkesinde satışa sunulduğu belirtildi.

     ANADOLU AJANSI

     13 EYLÜL 2018

 

328 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir