Dünya’ya En Yakın Öte Gezegende Yaşam Mümkün

 

isediyani

Dünya’ya en yakın öte gezegen olan Proxima Centauri b, yaşam için hayli elverişli koşullara sahip olabilir.

 

 

     Dünya’ya en yakın öte gezegen Proxima Centauri b’nin yaşam için hayli elverişli koşullara sahip olabileceği bildirildi.

     Dünya’da iklim değişikliği incelenirken uygulanan benzer bilgisayar simülasyonlarını kullanan bilim insanları, 2016’da keşfedilen Proxima Centauri b’nin yüzeyinde çok çeşitli koşullar altında yüksek miktarda sıvı halde su bulunabileceği, dolayısıyla canlı organizmalara ev sahipliği yapıyor olabileceği sonucuna vardı.

     Bilim insanları, dev kıtalar, ince atmosferler, farklı atmosfer bileşenleri ve okyanusta tuz miktarında değişiklikler gibi birçok etkeni dahil ederek 18 farklı senaryonun simülasyonunu yaptı. Hemen her model çalışmasında, Proxima Centauri b’nin yüzeyinin en azından bazı kesimlerini kaplayan açık okyanusa sahip olduğu neticesi elde edildi.

     ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü’nden gezegen bilimci Anthony Del Genio, simülasyonların, öte gezegende yaşam şansının yüksek olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

     Proxima Centauri b’nin cüce yıldızı Proxima Centauri, Güneş’ten 4, 2 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Gezegenin yıldızına uzaklığı bakımından yaşama uygun bir konumda olduğu belirlenmişti.

     LIVE SCIENCE

     13 EYLÜL 2018

 

279 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir