Güney Afrika’da Bilinen En Eski Çizim Bulundu | 73 Bin Yıl Önce Taşa “Hashtag” (#) İşareti Çizmişler

 

isediyani

Güney Afrika’da arkeologlar, 73 bin yıl önce insanlar tarafından okyanus kıyılarındaki bir taş üzerine çizilen eski bir resim buldu. Bu işaret, günümüzde “hashtag” adı verilen “#” karakterinin daha karmaşık hali gibi görünüyor. Resim, iKapa şehrinin 300 km kadar doğusundaki Blombos Mağarası’ndan çıkartıldı.

     Güney Afrika’da arkeologlar, 73 bin yıl önce insanlar tarafından okyanus kıyılarındaki bir taş üzerine çizilen eski bir resim buldu. Bu gizemli resim, altı çizgiyle çakışan beş adet çizgiden oluşuyor. Bu işaret, günümüzde “hashtag” adı verilen “#” karakterinin daha karmaşık hali gibi görünüyor. Resim, iKapa şehrinin 300 km kadar doğusundaki Blombos Mağarası’ndan çıkartıldı.

     Araştırmacılar, Afrika’da bulunan kaya parçası üzerindeki desenlerin 73 bin yıllık olduğuna inanıyor, ancak bunun neyi temsil edebileceğine dair kafaları karışık. Sözkonusu çizim, bilinen en eski soyut ve figüratif çizimlerden en az 30 bin yıl daha eski.

     Güney Afrika’daki Blombos Mağarası’nda kazdıkları toprağı elerken mızrak uçları ve sözkonusu kazınmış taş parçasını bulan arkeologlar, bu taş parçasının üzerindeki çizgilerin, 73 bin yıl önce bir insan tarafından toprak boyasıyla yapıldığının anlaşılması için yapılan testlerin tam 7 yıl sürdüğünü belirttiler. 100 bin yıl önce insanların bu mağarayı sıkça ziyaret ettikleri öğrenildi ve yine bu mağara içinde sembolik çizimler ve aletler yapılmış olduğuna dair kanıtlar bulundu.

     Sembol nedir? Bu soru, en eski grafik üretimlerinin analiz edilmesiyle ilgili olduğunda cevaplanması oldukça zor bir soru. Bugün, figüratif temsiller olarak yorumlayabileceğimiz şeyler, aslında özel bir amacı olmayan eski bir karalama da olabilir.

     Arkeologlar uzun zamandır ilk sembollerin, homo sapiens’in yaklaşık 40 bin yıl önce Avrupa bölgelerini kolonize ettiği dönemde ortaya çıktığına inanıyordu. Bununla birlikte, Afrika, Avrupa ve Asya’daki son arkeolojik keşifler, sembollerin ortaya çıkmasının ve kullanılmasının çok daha önce ortaya çıktığını ileri sürüyor. Örneğin, bilinen en eski kazıma çizim, 540 bin yıllık arkeolojik tabakalar içinde, Endonezya’daki Java Adası üzerindeki Trinil’de bulunan bir tatlı su midyesinin kabuğundaki zikzak çizimlerdir. Ayrıca Afrika’daki çeşitli arkeolojik alanlarda kişisel süslemeler için kullanılan nesneler, günümüzden 70 bin ilâ 120 bin yıl öncesine dayanıyor. İnsanlar tarafından yapılmış en eski resim rekorunun eski sahibi, yine Endonezya’ya bağlı Sulawesi Adası üzerindeki bir mağarada bulunan 40 bin yıllık el izleriydi. Bunun yanında neandertal çizerlerin de 64 bin yıl önce İberya Yarımadası’nın mağaralarında resimler bırakmış olabilecekleri düşünülmekte.

     Yeni makalede, uluslararası takım araştırma ekibi, kalem olarak kullanılmış bir toprak boyası ile yapılmış en eski soyut çizimi keşfettiklerini bildirdi. Sözkonusu çizim, Güney Afrika’daki Blombos Mağarası’nda yapılan bir kazı sırasında toplanan taş aletler incelenirken küçük bir silisli kaya parçasının yüzeyinde tespit edildi. Parça, 73 bin yıllık bir arkeolojik tabakada bulundu ve dokuz ince çizgiden oluşan çapraz bir desen taşıyordu.

     Bulgular, Blombos Mağarası’ndaki kazıları 1991’den beri yöneten, Bergen Üniversitesi’ndeki arkeolog Christopher Henshilwood tarafından Nature dergisinde yayınlanan yeni bir yazıda tanımlandı. Konu ile ilgili konuşan Henshilwood ve yardımcı yazarları, “Bu yeni keşif, bir önceki bilinen en eski çizimleri 30 bin yıl kadar geride bıraktı. Bu çizim, Güney Afrika’da yaşamış olan homo sapiens’in farklı tekniklerle farklı yüzeylere grafik çizimler yapabildiğini gösteriyor” ifadelerini kullandılar.

     Bu çizimlerin insanlar tarafından kasıtlı olarak çizildiğini kanıtlamak, büyük bir metodolojik zorluktu. Öncelikle ekip üyeleri, çeşitli teknikleri kullanarak aynı çizgileri tekrar üretmeye çalıştı: Toprak boyasının ucuyla veya kenarı ile denediler ve fırçalar kullanarak toprak boyası tozunun farklı sulu seyreltilerini test ettiler. Mikroskobik, kimyasal ve tribolojik analiz teknikleri kullanarak, çizimleri eski orijinali ile karşılaştırdılar. Bulguları, çizgilerin sürtünme ile düzleştirilen bir yüzey üzerinde, sivri bir toprak boyası aletiyle kasıtlı olarak çizildiğini doğruladı. Bu nedenle bu çizimlerin, daha önce bilinen en eski çizimlerden en az 30 bin yıl önceye tarihlendiği anlaşıldı.

     Silisli parçanın bulunduğu arkeolojik tabakada, çok benzer çapraz kesitli gravürlere sahip toprak boyası parçaları da dahil olmak üzere, sembolik işaretlerle dolu başka birçok nesne ortaya çıkarılmıştı. Bu bulgular, Afrika’nın bu bölgesindeki ilk homo sapiens’in, farklı materyaller üzerinde benzer işaretler üretmek için farklı teknikler kullandığını ve bu işaretlerin sembolik bir fonksiyona hizmet ettiği hipotezini desteklediğini gösteriyor.

     Çizimin insanlar tarafından bilerek çizilmiş olup olmadığını anlamak için ekip, çizimi hem optik hem elektron mikroskoplarıyla, hem de örneklerdeki moleküler yapıları çözümlemek için bir görüntüleme tekniği olan raman spektroskopisiyle inceledi. Yapılan testler sonucunda çizgilerin, mağarada yaşayanların kil, kum ve demiroksit ile üretmiş olabileceği yapay, kırmızı bir toprak boyası ile çizildiği ortaya çıktı. Ekip bu çizimin hangi alet ile yapıldığını anlamak için de araştırma yaptı ve çizgilerin ucu 1 – 3 mm çapında olan ilkel bir pastel boya ile yapıldığı belirtildi.

     Çizim hakkında birçok detayın ortaya çıkartılabilmiş olması başarılı sayılabilse de en meraklandırıcı gizem hâlâ çözülememiş durumda. Ekip bunun bir sembol mü yoksa daha büyük bir resmin bir parçası mı olduğu konusunda bir şey söyleyemiyor.

     Araştırmanın ikinci yazarı Frances d’Errico, Blombos Mağarası’ndaki eski insanların bu çizimi yapmalarının ardındaki motivasyonu bulmaya çalıştıklarını belirtti. D’Errico, “Eski çizimler yapılırken beynin hangi kısmının kullanıldığı konusunda deneyler yapmak için nörobilim adamları ile birlikte çalışıyoruz. Ayrıca Güney Afrika’dan gelen henüz yayınlanmamış olan kanıtları inceliyoruz ve Doğu’da nasıl ve ne zaman benzer davranışların ortaya çıktığını araştırıyoruz” dedi.

     NATURE, SCIENCE DAILY

     12 EYLÜL 2018

244 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir