Muşlu Millî Atlet Berfin Barışer, Arjantin’deki Olimpiyatlar’a Süphan Dağı’nda Hazırlanıyor

 

isediyani

Muş (Mıj) ilimizde yaşayan 17 yaşındaki millî sporcumuz Berfin Barışer, Arjantin’de düzenlenecek 2018 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’na Süphan Dağı eteklerinde hazırlanıyor.

 

     Muş (Mıj) ilimizde yaşayan 17 yaşındaki millî sporcumuz Berfin Barışer, önümüzdeki ay Arjantin’de düzenlenecek olan 2018 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’na memleketinde Süphan Dağı eteklerinde hazırlanıyor.

     İsmi Kürtçe olan ve “Kardelen” anlamına gelen Kürt sporcu Berfin, 6 – 18 Ekim 2018 günlerinde Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirilecek Olimpiyatlar’da altın madalya elde etmek için Süphan Dağı eteklerinde antrenman yapıyor.

     Muş Spor Lisesi 12. sınıf öğrencisi olan Berfin kızımız, çalışmalarını antrenörü Özkan Yurtaş yönetiminde sürdürüyor. Millî atlet haftasonları da Süphan Dağı eteğindeki Adaksu (Şêbo) köyünde çalışmalarına devam ediyor. Berfin Barışer, köydeki antrenmanlardan arta kalan zamanda da besicilik yapan ailesine yardımcı oluyor.

     Trabzon’da düzenlenen Yıldızlar Dünya Şampiyonası’nda 3000 m’de dünya ikincisi, Ankara’da düzenlenen Turkcell Türkiye Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda 2000 m su engelinde birinci olan Fenerbahçe kulübü sporcusu Berfin, 2018 Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda 2000 m su engelinde altın madalyayı hedefliyor.

     17 yaşındaki kızımız Berfin, eğitim gördüğü okulun beden eğitimi öğretmeni tarafından atletizme yönlendirildiğini söyledi. Yarışmalarda başarılı olmak için ailesinin büyük destek verdiğini belirten Berfin, sözlerine şunları ekledi:“Atletizmi çok sevdim. Yurtdışında yarışmalara katıldım, iyi dereceler elde ettim. Türkiye’de birinciliklerim oldu. Ardından yurtdışına çıktım. Fenerbahçe kulübü adına yarışıyorum. Arjantin’de düzenlenecek olimpiyatlarda yarışacağım. Şampiyonluğu alıp döneceğim.”

     Eğitimini memleketi Muş’ta sürdürdüğünü anlatan Berfin, “Köyümüz Süphan Dağı’nın eteğinde. Antrenmanlarımı Süphan Dağı eteğinde yapıyorum. Çoğu zaman Süphan Dağı’na gittiğim oluyor. Zirveye tırmanamasam bile en azından dağın yarısına kadar çıkıyorum. Antrenmanlarımı öyle sürdürüyorum. Dağın rakımı yüksek olduğu için bana antrenmanlarda çok faydası oluyor” diye konuştu. Berfin, şöyle devam etti: “Köy hayatı çok zor. Birçok aile kızlarını okutmuyor. Benim de ailem köyde yaşıyor. Köyde yaşamanın zorluklarını gördüm. Bu zorlukların altından bu güne kadar geldim. Bu zorlukları düşünerek kızların okutulmaması doğru değil. Kızlarınızı okutun. Emin olun ki kızlarınız beklemediğiniz başarılar elde edebilir. İster sporda ister okul hayatında olsun, her şekilde bunu başarabilirler.”

     Baba Mehmet Barışer de Berfin ile gurur duyduğunu dile getirerek, “Kızımın çok güzel yerlere gelmesini istiyorum. Her zaman destekçisiyim. Berfin köyümüzün gururu olmuş, herkes O’nu destekliyor ve seviyor. O’nun için çok mutluyum. Berfin köye geldiğinde bize ev işlerinde yardımcı oluyor. Antrenmanlarını düzenli bir şekilde yapıyor. Dağda, tarlada koşuyor” ifadelerini kullandı.

     Sediyani Haber olarak bizler de Berfin kızımızı ve ailesini tebrik ediyor, Arjantin’de düzenlenecek Olimpiyatlar’da sevgili Berfin’den altın madalya bekliyoruz.

     ANADOLU AJANSI, SEDİYANİ HABER

     11 EYLÜL 2018

 

672 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir