Sahra Çölü’nü Yeşillendirecek Proje | Güneş ve Rüzgâr Enerjisi ile Sahra Hayata Dönecek mi?

 

isediyani

Büyük miktarlarda güneş paneli ve rüzgâr türbininin Sahra Çölü’ndeki yağmur, sıcaklık ve yeşillik oranlarını değiştireceği öne sürüldü.

 

     Büyük miktarlarda güneş paneli ve rüzgâr türbininin Sahra Çölü’ndeki yağmur, sıcaklık ve yeşillik oranlarını değiştireceği öne sürüldü. Araştırmanın verileri, güneş panellerinin ve rüzgâr türbinlerinin bölgeye düşen yağmurun miktarını artıracağını gösteriyor ama bunun için Sahra Çölü’nün 9 milyon km²’sinin yenilenebilir enerji santralleri ile kaplanması gerekmekte.

     Bilim insanları, Sahra Çölü’nü yüksek güneş ve rüzgâr enerjisi potansiyeli yanında Ortadoğu ve Güney Avrupa’ya yakınlığı yüzünden seçtiklerini belirtiyor. Hesaplamalar, çöldeki bu devâsâ santrallerin dünyanın kullandığı elektriğin 4 katından fazlasını üreteceğini gösteriyor. Illinois Üniversitesi’nde görevli ve araştırmanın başyazarı Dr. Yan Li, kendi modellerinin bu projenin Sahra Çölü’ndeki yağışı 20 ile 500 mm arasında artıracağını ve bunun da bitki örtüsünün kapladığı alanı % 20 oranında artıracağını öne sürüyor.

     Özellikle yağışın Sahra Çölü’ün güney bölgesini kaplayan Sahel bölgesinde artacağı belirtiliyor.

     Rüzgâr türbinlerinin kanatları havayı birbirine karıştırarak, yani yüksekteki sıcak havayı alçaktaki soğuk hava ile birleştirerek buharlaşma ve yağışı ve son olarak da bitki örtüsünü artırmakta. Güneş panelleri ise atmosfere giren güneş ışığının belli bir miktarını uzaya geri yansıtmakta. “Pozitif albedo etkisi” olarak da bilinen bu durum, yağışları neredeyse % 50 oranında artırmakta. Bu etkinin pozitif olmasının nedeni ise güneş ışınlarının yüzeye geçmesini engelleyerek toprağın sıcaklığını ve genel sıcaklığı azaltmasından geliyor.

     Araştırmacılar, daha küçük projelerin etkisinin sınırlı kalacağını ve etkisinin bu kadar büyük olmayacağını belirtmekte. Sahra Çölü’ne yapılacak bu proje neredeyse Türkiye’nin on katı büyüklüğünde bir alana yapılacak.

     Uzmanlar, bölgedeki tarımın yağmura bağlı olduğunu, bu bitki örtüsünün de artması ile hem hayvancılığın hem de tarımın artacağını ve bölge halkının kıtlık tehlikesinin önüne geçeceğini öne sürüyor. Projenin bölgeye daha sürdürülebilir bir gıda – su dengesi getirmesi bekleniyor.

     Yan Li, güneş paneli ve rüzgâr türbini içeren dev yenilenebilir enerji projelerinin hem topluma hem de ekosisteme pozitif etkileri olduğunu belirtiyor. Dr. Li, bu projelerinin hem insan eli ile oluşturulmuş iklim değişikliğinin etkilerini azaltacağını hem de gezegenimiz için sürdürülebilir bir temiz su, gıda ve yaşam döngüsü oluşturacağını savunuyor.

     SCIENCE, AJANSLAR

     11 EYLÜL 2018

 

345 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir