Kanser Tedavisinde Devrim Olacak İlaç Üretildi

 

isediyani

İspanya’da bir grup bilim insanı, kanser hücrelerinin başladığı yerden vücûdun başka bölgelerine yayılarak yerleşmesini engelleyen bir ilaç geliştirdi.

     Kanserin tedavisi ile ilgili araştırmalar ve bilimsel çalışmalar devam ederken tedavi konusunda bazı önemli gelişmeler de yaşanıyor. İspanya’da bir grup bilim insanı, kanser hücrelerinin başladığı yerden vücûdun başka bölgelerine yayılarak yerleşmesini (metastaz) engelleyen bir ilaç geliştirdi.

     Sanit Paul Biyomedikal Araştırma Enstitüsü ile Barcelona Üniversitesi’ne bağlı biyomühendislik, biyomateryaller ve nanotıp uzmanlarından oluşan bir ekip, kanser hücresinin yayılmasını engelleyen bir ilaç geliştirdiler. İlacı kobay hayvanlarda deneyen bilim insanları, başarıya ulaştı.

     Araştırmacılar ilk kez metastatik kök hücreleri seçici olarak ortadan kaldıran bir nanoplikasyonun geliştirmiş oldu. Çalışma, kolorektal kanserde metastazın önlenmesi için yeni bir çığır açacak. Yapılan açıklamaya göre, ilaç nanotıp, metastatik kök hücrelerde bir reseptörü tanımlayan, ilacı yöneten ve sadece bu hücreleri yok eden bir drone gibi çalışıyor. Sadece metastatik tümör hücreleri üzerinde hareket ederek, yeni ilacın kansere karşı genel tedavilerle ilişkili genel toksisiteyi önlüyor ve sağlıklı hücreleri koruyor.

     Araştırma umut verici olmasına rağmen hâlâ erken bir aşamada. Ekibin başkanı olan Arjantinli bilimci Ubaldo Alfredo Gualdrini, “Her ne kadar yeni araştırmanın yayılmasını teşvik etsek de, bu bilgiyi aceleci buluyoruz. Çünkü ilacın klinik bir pratiği henüz yok” açıklamasında bulundu.

     Dünyada kanser hastalarında ölümün ana nedeni metastatik yayılım olarak kabul ediliyor. Halen metastatik kök hücreleri seçici olarak ortadan kaldıran kabul edilmiş bir ilaç bulunmuyor. Bu nedenle yeni ilaç, insanlarda test edildikten sonra yüksek bir klinik etkiye sahip olacak. İlaç, kolorektal kanser ve akut miyeloid lösemi üzerinde test edildi. Ancak araştırmacılar, analiz edilen tümörlerin çoğunda, CXCR4 reseptörünün metastatik kök hücrelerde aşırı eksprese neden olduğunu açıklamakta. Ne var ki, prostat, meme, yumurtalık ve pankreas kadar yaygın olmayan 20 farklı tip tümörle korelasyon olduğunu da kabul ediyorlar.

     AJANSLAR

     11 EYLÜL 2018

 

308 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir