Denizli’de 3600 Yıllık Tekstil Parçaları Bulundu

 

isediyani

Denizli (Ladik) ilimizin Çivril (Çivrizi) ilçesindeki Beycehöyük’te 3 bin 600 yıllık olduğu tahmin edilen tekstil ürünleri ve dokuma tezgâhı ağırlıkları bulundu.

 

     Denizli (Ladik) ilimizin Çivril (Çivrizi) ilçesindeki Beycehöyük’te gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda 3 bin 600 yıllık olduğu tahmin edilen tekstil ürünleri ve dokuma tezgâhı ağırlıkları bulundu. Beycehöyük’teki kazı ve restorasyon çalışmaları, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eşref Abay başkanlığındaki ekip tarafından sürdürülüyor.

     Prof. Dr. Abay, Beycehöyük’ün Batı Anadolu’nun en büyük yerleşim yerlerinden biri olduğunu, buranın M. Ö. 5000 yılında kurulduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Geç Kalkolitik Dönem’den Geç Tunç Çağ sonuna kadar kesintisiz devam eden, toplam 40 kültür tabakası tespit edilen alan üzerinde en son Selçuklu döneminden bir yerleşimin bulunduğunu belirten Abay, 2008 yılından bu yana bölgede kazı yaptıklarını, şu ana kadar iki büyük yerleşim tabakasını ortaya çıkardıklarını söyledi.

     Bunlardan en eskisinin M. Ö. 1600 yılına tarihlendirildiğini ve Beycehöyük’ün o dönemde Batı Anadolu’nun en önemli kentlerinden biri olduğunun anlaşıldığını ifade eden Eşref Abay, şu bilgileri verdi: “Bulduğumuz ve iki katlı olduğunu düşündüğümüz 3 – 4 odadan oluşan evlerin alt katlarında günlük ev ihtiyaçlarının karşılandığı ve bunun dışında yoğun bir tekstil üretiminin yapıldığı anlaşılmakta. Üst katların daha çok yatmak için kullanıldığını düşünüyoruz, buluntular bize onu gösteriyor. Bir de bu evler kendilerine özgü büyük depo alanlarına sahipler ve bu depolama kapasitesini hesapladığımızda evlerin içinde yaklaşık olarak bir hanenin en az 15 kişiden oluştuğu anlaşılmakta, yani büyük aileler olarak yaşamışlar gibi gözükmekte.”

     Eşref Abay, zengin bir yerleşime sahip olan alanda geçmişte büyük bir yangın çıktığını düşündüklerini söyleyerek, “Kullanılan bütün eşyalar evin içinde kalmış ve yanmış. Evlerin içinde özellikle kadın ve çocukların çoğunlukta olduğu her evde 7 – 8 iskelet tespit ettik. Bu da burada bir istilâ sonucu büyük bir yangın olduğunu göstermekte. Bu yıkımdan çok uzun süre geçmeden, burada hayatta kalanlar evlerini yeniden inşâ etmişler” dedi.

     Bu yılki kazılarda 3600 yıllık olduğu tahmin edilen tekstil parçaları ve dokuma tezgâhı ağırlıkları bulduklarını, bunun da bölgenin bilinenden çok daha eski tekstil kenti olduğunu gösterdiğini belirten Abay, şunları söyledi: “Denizli’de tekstil üretiminin çok daha eski bir geleneğinin olduğunu biz buradaki Beycehöyük’te yapmış olduğumuz kazılarla anladık. Özellikle M. Ö. 1600 yılında evlerin içinde yoğun bir tekstil üretiminin yapıldığı gözükmekte. Burada bu yıl yaptığımız kazıda olasılıkla bir tekstil tezgâhını yanmış vaziyette tespit ettik. Bunda tekstil üretimi ile ilgili dokuma tarağı, dokuma bıçağı, ağırlıklar ve yanmış tekstil parçaları hatta dokuma farkı olan birkaç tekstil örneği ortaya çıkardık. Bunlar da bize Denizli’nin özellikle M. Ö. 1600 yılına kadar, şimdilik bildiğimiz 1600 yılına kadar geriye giden bir tekstil üretimi geleneğinin olduğunu ve bu tekstil üretimi geleneğinin modern çağa kadar olasılıkla nesillere aktarılarak devam ettiğini gösteriyor.”

     ANADOLU AJANSI

     9 EYLÜL 2018

 

243 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir