Gökbilimciler: “Plüton Yeniden Gezegen Sayılsın”

 

isediyani

Astronomlar, “cüce gezegen” olarak tarif edilen Plüton’un yeniden “gezegen” kabul edilmesi çağrısında bulundu.

 

     Astronomlar, “cüce gezegen” olarak tarif edilen Plüton’un yeniden “gezegen” kabul edilmesi çağrısında bulundu. Gökbilimciler, Plüton’un “gezegen” statüsünü kaybetmesinin haksızlık olduğunu savundu.

     ABD’nin Merkezî Florida Üniversitesi’nden gezegenbilimci Philip Metzger, bir grup meslektaşıyla “Icarus” dergisinde yayımladığı makalede, Plüton’un gezegen sayılmamasına gerekçe olarak gösterilen kıstasların geçerli olmadığını savundu.

     Uluslararası Astronomi Birliği (IAU)’nin 2006 yılında belirlediği yeni gezegen tanımında, bir gezegenin “kendi yörüngesindeki en güçlü kütle çekimi etkisine sahip gökcismi” olması gerektiği belirtilmişti. Bu kıstasa “yörüngeyi süpürme” adı verilmişti. Kıstasa göre, gaz gezegeni Neptün ile Kuiper Kuşağı’ndaki bazı asteroidlerle aynı yörüngeyi paylaşan Plüton’un gezegen sayılamayacağına karar verilmişti.

     Metzer ve meslektaşları ise “yörünge süpürme” kıstasının son 200 yıldaki gezegenbilim literatüründe yalnızca tek bir araştırmada kullanıldığını, bunun tek başına gezegen sayılmayı engellememesi gerektiğini iddiâ etti. Araştırmacılar, hiçbir gezegenin yörüngesini tam olarak süpüremeyeceğine de işaret etti.

     Öte yandan araştırmacılar, gezegenbilim araştırmalarının tarihi boyunca Satürn’ün Titan ve Jüpiter’in Europa uydularının bile bilimsel amaçlarla “gezegen” olarak ele alındığını hatırlattı. Philip Metzer, “IAU’nun tanımına göre, gezegenbiliminin temel araştırma nesnesi olan ‘gezegen’ kavramının, kimsenin daha önce kullanmadığı bir çerçevede anlaşılması gerekiyor. Bu durumda Güneş Sistemi’ndeki en karmaşık ve ilginç gezegenlerinden biri araştırma dışında kalıyor. Plüton, Mars’tan daha dinamik ve canlıdır, Dünya’dan sonra en karmaşık jeolojiye sahip gezegendir” ifadelerini kullandı.

     Varlığı ilk kez 1915 yılında Percival Lowell tarafından öngörülen Plüton’u, 1930’’da Clyde Tombaugh keşfetmişti. 76 yıl boyunca Güneş Sistemi’nin 9. gezegeni olarak kabul edilen Plüton, 2006’da “cüce gezegen”liğe düşürülmüştü.

     ICARUS, AJANSLAR

     8 EYLÜL 2018

 

346 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir