20 Bin Bitkinin Kürtçe İsimlerinin Bulunduğu “Ferhenga Navên Nebatan a Kurdî” (Kürtçe Bitki İsimleri Sözlüğü) Çıktı

 

isediyani

20 bin bitkinin Kürtçe isimlerinin bulunduğu “Ferhenga Navên Nebatan a Kurdî” (Kürtçe Bitki İsimleri Sözlüğü) çıktı.

 

     Diyarbakır’da yaşayan araştırmacı – yazar Ahmet Kasımoğlu (Ehmedê Dirihî), 14 yıllık çalışmasını tamamlayarak, “Ferhenga Navên Nebatan a Kurdî” (Kürtçe Bitki İsimleri Sözlüğü)’yi çıkardı. Sözlükte binlerce bitkinin Kürtçe, Türkçe ve Latince isimleri yer alıyor.

     Çok sayıda Kürtçe bitki isminin yabancı araştırmacılar tarafından çalındığını belirten Kasımoğlu, Kürtler’in bu isimlere ve kültürlerine sahip çıkması gerektiğini söyledi.

     Kürdistan illerini tek tek gezerek araştırmalarda bulunan ve geniş bir çalışma yapan Ahmet Kasımoğlu’nun, daha önce de Paris Kürt Enstitüsü’nde Kürtçe’nin Zazakî lehçesinde benzer bir çalışması vardı.

     Zaza Kürtleri’nden olan Ahmet Kasımoğlu (Ehmedê Dirihî), uzun zaman bitkilerin Kürtçe isimlerini öğrenmek istediğini belirterek, şöyle dedi: “Kürtler tarafından böyle bir çalışmanın yapılmadığından haberdardım. Üniversite ve enstitülerde de böyle bir çalışma yoktu, dolayısıyla bu konuyu çalışmaya karar verdim.” Annesinin yardımıyla çalışmasını genişlettiğini sözlerine ekleyen Kasımoğlu, Sivas’tan Duhok’a, köylerden kasabalara kadar Kürdistan’ın birçok yerini gezdiğini dile getirdi.

     Bitkileri Kürtçe, Türkçe ve Latince olarak isimlendirdiğini söyleyen yazar, “İnternet ortamında bitkilerin isimlerini Latince tarattığınızda, karşınıza bitki fotoğrafları da çıkıyor” dedi. Öte yandan isimlerin, bitkilerin görevlerine dair ipucu verdiğini de söyleyen Kasımoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sözlüklerde bitkilerin Türkçe isimleriyle karşılaştığımda bu isimleri hiç anlayamıyorum. Ancak sözlükteki Kürtçe bitki isimleri çok daha güzel ve orijinal.”

     Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından yayımlanan ve 14 yıl süren çalışma 1168 sayfadan oluşuyor. Sözlükte 20 bin bitki ismi yer alıyor.

     K 24

     8 EYLÜL 2018

 

1236 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir