Mısır’da Nil Deltası’nın En Eski Yerleşimi Bulundu

 

isediyani

Mısır’da Nil Deltası’nın en eski yerleşimi olarak kabul edilen 7000 yıllık bir köy bulundu.

 

 

     Arkeologlar, Mısır’da Nil Deltası’nın bilinen en eski, 7000 yıllık yerleşimini ortaya çıkardı. Yerleşim, Neolitik Çağ’a tarihleniyor.

     Mısır Eski Eserler Bakanlığı, başkent Kahire’nin kuzeyindeki Deqehliye ilinin Tell el-Samara bölgesinde Neolitik bir köyün keşfini duyurdu.

     Mısır ve Fransa’dan bilim insanlarından oluşan araştırma ekibi, çömlek ve taş aletlere ek olarak, organik maddelerin (hayvan kemikleri ve bitki kalıntıları gibi) yer aldığı birkaç depolama silosunun da yerini tespit etti. Bu bulgular, köyün M. Ö. 5000 yıllarında var olduğunu gösterdi. Yani, Antik Mısır’ın en önemli yapılarından biri olan Büyük Cize Piramidi’nin inşâsına başlanmasından yaklaşık 2500 yıl önce bu köy kurulmuştu.

     Araştırma lideri Frederik Geo, yaptığı basın açıklamasında, “Sahadaki kazılar 2015 yılından beri devam ediyor. Bu keşif, uzmanların İlk Hanedanlık’tan (Kuzey’in ve Güney’in Kral Mina tarafından birleştirildiği dönem) binlerce yıl önce Delta’da yaşayan topluluklar hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayacak” diyor. Arkeologlar önümüzdeki sezon, bu köy yerleşmesini kazmaya devam edecekler ve bulunan organik materyallere yapılacak olan analizlerin, Mısır’daki erken çiftçilik ve tarımın kökenlerine ışık tutacağını umuyorlar.

     Yaklaşık birkaç ay önce Mısır’ın İskenderiye kentinde bulunan büyük siyah granit lahit, dünya çapında büyük ilgi uyandırmıştı.

     Mısır, 2011 Arap Baharı’ndan bu yana istikrarsızlıkla boğuşuyor ve bir zamanlar ülkenin gelirinin % 11’inden fazlasına katkıda bulunan turizm sektörünün düzelmesi için büyük çaba sarfediyor. Ancak ülke, kültürel mirasının bir parçası olarak, bu yıl içinde uzun zamandır beklenen Büyük Mısır Müzesi’nin açılışıyla ziyaretçi sayısını bir kez daha yükseltmeyi hedefliyor. 5, 2 milyon m²’lik yapının inşâ edilmesi 1 milyar Dolar’dan fazla bir maliyete neden oldu ve dünyanın tek bir medeniyete adanmış en büyük yapısı olacak.

     CNN, ARKEOFİLİ

     6 EYLÜL 2018

315 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir