Kürt Gitarist Cem Şivan Ergül, Roma’daki Festivalde Birinci Oldu

 

isediyani

Kürt gitarist Cem Şivan Ergül, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen “7. Uluslararası Alirio Diaz Genç Gitaristler Festivali”nde birinci oldu.

 

     Kürt gitarist Cem Şivan Ergül, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen “7. Uluslararası Alirio Diaz Genç Gitaristler Festivali” (7º Festival Internazionale di Chitarra Alirio Diaz)’nde birinci oldu. Dünyaca ünlü klasik gitarcı Alirio Diaz (1923 – 2016) adına düzenlenen uluslararası klasik gitar yarışması kapsamında müzikseverlerle buluşan Kürt sanatçı Şivan Ergül, katılımcıları büyüledi.

     Roma’da 3 – 4 Eylül 2018 günleri arasında düzenlenen “7. Uluslararası Alirio Diaz Genç Gitaristler Yarışması”nın sonuçları açıklandı.

     1996 ve sonrası doğumluları kapsayan C kategorisinde birincilik ödülü, Kürt gitarist Cem Şivan Ergül’e verildi. Ergül yarışmada Johann Sebastian Bach’ın “Prelude”, “Presto” ve “Gigue”, Joaquin Rodrigo’nun “Fandango” ve Antonio Lauro’nun “Venezuelan Vals 2” adlı parçalarını icra etti.

     CEM ŞİVAN ERGÜL KİMDİR?

     Geçtiğimiz yıl “4. Uluslararası İstanbul Klasik Gitar Yarışması”nda da birincilik ödülü alan Cem Şivan Ergül, Batman (Élih) ilimizin merkez ilçesine bağlı Doluca (Merina) köyünden bir ailenin çocuğu olarak 2001 yılında Adana (Kilikya) ilimizde doğdu.

     Müzik eğitimine bateri ile başlayan Şivan Ergül, daha sonra Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda klasik gitar eğitimine başladı.

     Genç gitarist Şivan Ergül, 2015 yılında Romanya’da düzenlenen “Uluslararası Gitar Yarışması”nda da kendi yaş kategorisinde dünya üçüncüsü olmuştu.

     Halen Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda lise son sınıf öğrencisi olan Ergül, Mehmet Özkanoğlu ve Utku Özkanoğlu gibi deneyimli hocalarla çalışıyor.

     Sediyani Haber olarak henüz 17 yaşındaki genç gitaristimiz Cem Şivan Ergül’ü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

     ASSOCIAZIONE CULTURALE ALIRIO DIAZ, ICBSA, FERSUDE, BASNEWS, K 24, BATMAN ÇAĞDAŞ, SEDİYANİ HABER

     5 EYLÜL 2018

 

607 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir