Ağustos 2018 İnstagram Paylaşımları

 

isediyani

Kişisel Twitter, Facebook ve İnstagram hesaplarında birbirinden ilginç ve güzel fotoğraflar paylaşan yazar İbrahim Sediyani’nin İnstagram’da Ağustos ayında paylaştığı fotoğraflar…

 

     Kendisine ait kişisel Twitter, Facebook ve İnstagram hesaplarında birbirinden ilginç ve güzel fotoğraflar paylaşıp altına düşündüren sözler yazan yazar İbrahim Sediyani’nin bu yılın Ağustos ayında İnstagram’da paylaştığı fotoğrafları sitemiz takipçilerinin ilgisine sunuyoruz.

     İşte Sediyani’nin Ağustos ayı boyunca paylaştığı birbirinden ilginç ve güzel doğa, hayvan, insan, toplum, çocuk ve kadın, aile, kırsal yaşam ve san’ât fotoğrafları ve onların altına yazdığı düşündüren, anlamlı ve güzel sözler…

     * * *

Diyarbekir İçkale, 1941.

Kürt Bilim İnsanı Koçer Birkar (Feridun Dıraxşanî), “Matematik’in Nobel’i” Olarak Anılan “Fields Madalyası”na Layık Görüldü

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan Kürt bilim insanı Koçer Birkar (ya da kullandığı diğer isimle Feridun Dıraxşanî), Uluslararası Matematikçiler Birliği’nin “Matematik’in Nobel’i” olarak bilinen “Fields Madalyası”na layık görüldü.

Uluslararası Matematikçiler Birliği, 4 senede bir yapılan Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nde 2, 3 ya da 4 matematikçiye “Fields Madalyası” veriyor. Kanadalı matematikçi John Charles Fields’in adını taşıyan ödül, 1936 yılından itibaren veriliyor ve bilim dünyasında “Matematik’in Nobel’i” olarak biliniyor.

Bu yıl Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nde 2018 yılının madalyasına Cambridge Üniversitesi’nden Koçer Birkar (Feridun Dıraxşanî), ETH Zürih’ten Alessio Figalli, Bonn Üniversitesi’nden Peter Scholze ve Stanford Üniversitesi’nden Akşay Venkateş layık görüldü.

Cambridge Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan 40 yaşındaki Koçer Birkar, Doğu Kürdistan’ın Merivan kentinde dünyaya geldi ve 2000 yılından bu yana İngiltere’de yaşıyor.

Uzun yıllar İngiltere’de mülteci statüsünde yaşayan Birkar, ödüle ilişkin, “Umarım 60 milyon Kürt için bu ödülüm küçük bir sevinç kaynağı olur” diye konuştu. Kürdistan’ın ileride matematikçi olacak bir çocuk için çok zor ülke olduğunu söyleyen Birkar, “Bir gün bu ödülü alacağıma inanamıyordum” dedi.

Sediyani Haber olarak bizler de kıymetli bilim insanı Koçer Birkar nam-ı diğer Feridun Dıraxşanî’yi tebrik ediyor, değerli çalışmalarında nice üstün başarılar diliyoruz.

(Sediyani Haber, http://www.sediyani.com/?p=23590)

Diyarbekir, 1942.

Diyarbekir, 1943… Fotoğrafın arkasındaki yazı: “Diyarbakır Ziya Gökalp Okulu 2. sınıf hatırâsı / Hikmet Önelçin, 25. 03. 1943”

Diyarbekir, 1944.

Diyarbekir Ulu Cami, 1945.

Diyarbekir Tren İstasyonu, 1946.

Diyarbekir, 1949.

Diyarbekir şehrinin havadan görünüşü, 1950.

Diyarbekir, 1950… Diyarbakırspor’un maçını izleyen taraftarlar. Nadir yapılan şeyler, insanların gözünde hep özeldir. Diyarbakırspor taraftarları takım elbiseli ve kravatlı bir şekilde maçları izlemeye gidiyorlardı.

Diyarbekir, 1953.

Diyarbekir, 1954.

Diyarbekir Hasanpaşa Hanı, 1955.

Diyarbekir’in Silvan (Miya Farqîn) ilçesi yakınlarındaki Malabadi Köprüsü, 1956.

Diyarbekir, karpuz satan çocuk, 1957.

15 Yaşındaki Sümeyye Boyacı, Paralimpik Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda Altın Madalya Kazandı

İrlanda’nın başkenti Dublin (Baile Átha Cliath)’de düzenlenen Paralimpik Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye’nin ilk madalyası, 15 yaşındaki Sümeyye Boyacı’dan geldi. Kadınlar S5 kategorisi 50 m sırtüstü finalinde yarışan Eskişehirli millî yüzücü, 45.21’lik derecesiyle birinci olarak turnuvada Türkiye adına altın madalya kazanan ilk isim oldu. Aynı mücadelede yer alan millî yüzücülerden Sevilay Öztürk dördüncü, Özge Üstün ise sekizinci sırada yarışı tamamladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Paralimpik Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda 50 m sırtüstünde altın madalya kazanan Sümeyye kızımız için tebrik mesajı yayımladı. Bakan Kasapoğlu, tebrik mesajında Sümeyye’yi kutlayarak başarılarının devamını diledi.

Paralimpik Avrupa Yüzme Şampiyonası, 19 Ağustos Pazar günü yapılacak müsabakalarla sona erecek.

Sediyani Haber olarak bizler de Sümeyye Boyacı kızımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

(Sediyani Haber, http://www.sediyani.com/?p=23760)

Diyarbekir’de bir düğün, 1958.

Diyarbekir şehir merkezinde Emirgân Çay Bahçesi, 1959.

Diyarbekir, 1960… Alipaşa mahallesindeki taş evlerde bir düğün. Baştaki, ünlü halkoyuncu Botî Reşit lakaplı Reşit Genç.

Bitlisli göçerler, Nemrud Dağı’nda muhafazâ ettikleri karla yazın hayvanların su ihtiyacını karşılıyorlar.

Bitlis (Zûlqarneyn) ilimizde bazı göçerler, ilkbaharda Nemrud Dağı’nda üzerini samanla kapatarak muhafazâ ettikleri karı, yazın ihtiyaç duyduklarında eriterek hayvanlarının su ihtiyacını gideriyorlar.

Kürdistan’da yılın farklı dönemlerinde yer değiştiren göçerler, yazın hayvanlarının su ihtiyacını karşılamak için dedelerinden öğrendikleri yöntemleri kullanıyor. Göçerler, ilkbaharda Nemrud Dağı’nın eteklerinde üzerini samanla kapatarak muhafazâ ettikleri karı, yazın kurak geçtiği dönemde ihtiyaç duyduklarında eritiyorlar.

(Sediyani Haber, http://www.sediyani.com/?p=23806)

Hacc, 2005… Medine-i Münevvere yakınlarındaki Şuhedâ köyünde, Uhud Dağı eteklerinde. Uhud Savaşı’nın gerçekleştiği ve Hz. Hamza’nın şehîd edildiği yer burası. Arap yerel kıyafeti içindeki kişi, İbrahim Sediyani.

Diyarbekirli bir kadın, 1900’lü yılların başı. Zarafet, şıklık, doğallık, güzellik ve asalet; hepsi birarada.

(Soldan sağa) Diyarbekirli Müslüman Kurmanc kadını, Diyarbekirli Hristiyan Ermenî kadını, Palulu Müslüman Zaza kadını, 1920.

Diyarbekir Hasanpaşa Hanı, 1961.

Diyarbekir, Melikahmet Caddesi, 1962.

Diyarbekir, 1960’lı yıllar. Ulu Cami İmamı Hacı Halil’in cenazesi Mardinkapı Asrî Mezarlığı’na götürülürken.

Diyarbekir, Eylül 1964.

Diyarbekir, 1967.

Diyarbekir’de destici üstadları, 1968.

Diyarbekir, 1969.

Diyarbekir, 1970… Diyarbekir’in otantik evlerinden birinin avlusunda düğün. Fotoğraftakiler: Botî Abdurrahman, Neşet Dayı, Memet Dayı.

     INSTAGRAM

     31 AĞUSTOS 2018

 

413 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir